Strona główna » Aranżacja altan ogrodowych z wykorzystaniem betonu – postaw na nowoczesność

Aranżacja altan ogrodowych z wykorzystaniem betonu – postaw na nowoczesność

1 grudnia, 2023

Aranżacja altan ogrodowych to nie tylko drewno! Coraz częściej sięga się po nowoczesne technologie i rodzaje materiałów, dzięki którym można pozwolić sobie na jeszcze więcej. Co warto wziąć pod uwagę, planując nowy obiekt w ogrodzie? Jak wykorzystać beton architektoniczny do budowy altany? Przedstawiamy najciekawsze pomysły.

Czy da się zrobić altanę z betonu?

Beton to doskonały materiał budowlany, który w użyciu znajduje się nie od wieków, a tysiącleci. Jest nie tylko wytrzymały i odporny na działanie czynników zewnętrznych, ale także wyróżnia się wyjątkową trwałością. Jednocześnie łatwo daje się formować, co pozwala wykorzystywać go na różne sposoby. Natomiast jego właściwości ognioodporne przekładają się na bezpieczeństwo całej konstrukcji w przypadku pożaru. Nie sposób także nie wspomnieć o aspektach dekoracyjnych. Beton, szczególnie architektoniczny, zachwyca swoją porowatą teksturą, która doskonale odnajduje się w różnych przestrzeniach. Materiał ten jest dostępny również w rozmaitych kolorach – od antracytu, poprzez szarości, aż po beż i biel. To wszystko sprawia, że może stanowić nie tylko część konstrukcji, ale także zostać wykorzystany jako aranżacja altany na działce lub w ogrodzie. Płyty betonowe są idealnym pomysłem między innymi na wykończenie podłogi, ścian, czy słupów podpierających dach.

Podoba Ci się idea wykorzystania betonu w aranżowaniu przestrzeni? Odkryj asortyment Modern Concrete. Nasza firma specjalizuje się w produkcji płyt i elementów dekoracyjnych z betonu architektonicznego, proponując rozwiązania na miarę potrzeb. Wyróżniająca nas bogata oferta sprawia, że każdy znajdzie tu to, czego potrzebuje – mamy między innymi płyty elewacyjne, płyty ścienne wewnętrzne oraz okładziny stopni i schody. Już teraz zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Z czego zrobić boki altany?

Aranżacja altany powinna łączyć dekoracyjność z funkcjonalnością – małe przestrzenie wymagają często specjalnego podejścia i dobrze przemyślanych rozwiązań. Tak też jest w przypadku boków altany. Te mogą być wykonane z różnych rodzajów materiałów i na wiele sposobów, jednak zawsze w taki sposób, by chroniły od wiatru i pomagały budować komfortową przestrzeń, która sprzyja odpoczynkowi. Jaki materiał może się więc tutaj sprawdzić? Przy stawianiu i w aranżacji altan ogrodowych często sięga się po drewno, stal lub aluminium, tworzywa sztuczne (PVC, kompozyt), czy szkło. Warto wykorzystać również beton, szczególnie w połączeniu z innymi surowcami, co pozwoli osiągnąć bardzo ciekawy efekt wizualny.

Z czego ściany altanki?

W przypadku, gdy aranżacja altany w ogrodzie, miałaby wykorzystywać płyty elewacyjne z betonu architektonicznego, cała konstrukcja musi być wykonana bardzo solidnie, a zastosowany materiał zachowywać stabilnie nawet pod wpływem dużego obciążenie. Co sprawdza się najlepiej? Bardzo dobrym wyborem jest między innymi drewno, cegła, czy metal. Można postawić także na beton GRC/GFRC, który jest zbrojony włóknem szklanym. Odznacza się więc wyjątkową trwałością i jednocześnie doskonale radzi sobie w warunkach zewnętrznych, co ma niebagatelne znaczenie, jeśli w grę wchodzi altana ogrodowa. Aranżacje z jego wykorzystaniem zachwycają również wysoką estetyką.

Altana porosnieta kwiatami

Czym zasłonić boki altany?

Boki altany można zasłonić na różne sposoby. W zależności od efektu, jaki chce się uzyskać, czy z czego została wykonana altana ogrodowa, aranżacja może wykorzystywać między innymi plandeki z tworzywa sztucznego/grubej tkaniny wodoodpornej, markizy, panele z drewna, szkła, czy PVC, a nawet płyty z betonu dekoracyjnego. Każdy z tych materiałów ma nieco inne właściwości i estetykę, co nie wątpliwie warto uwzględnić przy wyborze konkretnego rozwiązania.

Czym zabudować ściany altany?

Aranżacja altany w ogrodzie nie powinna powstawać w oderwaniu od otoczenia, a tworzyć z nim całość spójną wizualnie. Może pomóc w tym na przykład zabudowanie jej ścian w sposób nawiązujący do wyglądu bryły domu, czy stylu, w jakim został urządzony ogród. W przypadku nowoczesnych konstrukcji często stosuje się deski kompozytowe lub drewniane, czy wspominane już wcześniej płyty wykonane z betonu architektonicznego. Te ostatnie zazwyczaj doskonale radzą sobie w niskich temperaturach i innych niesprzyjających warunkach, zachowując przy tym swoją wysoką estetykę. To też czyni je doskonałym wyborem nie tylko do altan – powstają także garaże z płyt betonowych.

Czym obić drewnianą altanę na zewnątrz? 

Aranżacja altan ogrodowych może obejmować również ich elewację. Zastosowanie okładziny często jest kwestią nie tylko estetyki, ale także względów praktycznych. Taka dodatkowa warstwa może przedłużać trwałość konstrukcji, zabezpieczać ją przed warunkami atmosferycznymi i promieniowaniem UV, czy stanowić termoizolację. W tym celu można wykorzystać między innymi płyty elewacyjne z betonu architektonicznego. Wyróżniają się one wysoką estetyką, a przy tym są dostępne w różnych rozmiarach, grubościach i kolorach, co ułatwia dobranie ich względem tego, jak ma docelowo wyglądać aranżacja wnętrza altany ogrodowej, czy jej otoczenie. Co więcej, można się zdecydować na podobne płyty betonowe na podjazd, tworząc w ten sposób harmonijny wystrój.

Udostępnij: