Strona główna » Alternatywne pomysły na grilla, czyli jak zrobić stacjonarny grill w ogródku?

Alternatywne pomysły na grilla, czyli jak zrobić stacjonarny grill w ogródku?

23 sierpnia, 2023

Sezon grillowy rozpoczyna się wiosną na dobre. Jedni wyciągają grille z piwnic i garaży, inni mają w swoim ogródku piękne, funkcjonalne grille stacjonarne, które służą przez wiele lat. Grill stacjonarny będzie dobrym pomysłem na wykorzystanie materiałów po zakończonej budowie oraz dobrym pretekstem do spotkań ze znajomymi i rodziną. Z poniższego tekstu dowiesz się jakie zalety posiada grill stacjonarny, jaki grill stacjonarny będzie najlepszym rozwiązaniem oraz jak zaaranżować grill, żeby pasował do ogrodu.

Jakie zalety posiada grill stacjonarny?

Własny grill w ogródku czy na działce to marzenie wielu osób. Nic dziwnego biorąc pod uwagę liczne korzyści, jakie niesie za sobą posiadanie grilla z betonu. Grill stacjonarny to przede wszystkim spora oszczędność czasu. Raz wybudowany będzie czekał w gotowości zawsze, kiedy jest potrzebny. Nie ma konieczności wyciągania i chowania go, jak to jest w przypadku produktów jednorazowych czy grilli metalowych. Grill betonowy jest odporny na wiatr, deszcz, a także inne złe warunki atmosferyczne. Posiadanie takiego urządzenia nie wymaga jego pilnowania oraz specjalnego stabilizowania. Ponadto taki grill generuje spore oszczędności na przestrzeni lat. W przypadku grilla metalowego rozkładanego często dochodzi do jego uszkodzenia, a wielokrotnie używany niszczy się i zmusza do wymiany na nowy. Do wykonania stacjonarnego grilla w ogrodzie używa się trwałych materiałów wysokiej jakości, a pręty ze stali nierdzewnej na ruszt, które są w nich montowane, zachowują nienaganny wygląd i kształt. We własnym przydomowym grillu możesz zamontować również półkę do suszenia drewna, wędzarnie i piec do pieczenia chleba. Tych wszystkich elementów nie ma w przypadku użytkowania innych grilli. Sporą oszczędnością jest także wykorzystanie do budowy grilla betonowego wszelkich materiałów, które zostały Ci po innych remontach lub budowach. Dodatkowo wyposażenie grilla w ruszt żeliwny sprawi, że potrawy na nim przyrządzane będą zdrowsze i smaczniejsze, niż na grillu tradycyjnym przenośnym.

Jaki grill stacjonarny będzie najlepszym rozwiązaniem?

grill w ogrodziePopularność grillowania oraz nowe rozwiązania budowlane sprawiają, że znane i lubiane grille stacjonarne są coraz lepsze i wydajniejsze. Najczęściej na budowę grilla decydują się osoby, którym po przeliczeniu kosztów wyszło, że będzie to bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Jeśli posiadasz swój własny ogródek lub działkę, warto zastanowić się nad wyborem najlepszego grilla dla siebie. Do najpopularniejszych grillów należą: gazowe, elektryczne, wykonane z kamienia lub betonu. Najczęściej działkowicze decydują się na wybór grilla z betonu. Dzieje się tak, ponieważ jest to trwały budulec, który można łatwo zaaranżować według własnych potrzeb i upodobań. Dodatkowo w internecie znajdziesz wiele poradników, jak taki grill zbudować i ozdobić. Grill stacjonarny z betonu łatwo ulokujesz w wybranym przez siebie miejscu. Istnieją projekty mniejsze i większe, w zależności od potrzeb danego użytkownika.

Jak zaaranżować grill, żeby pasował do ogrodu?

Za budowę grilla stacjonarnego może zabrać się każdy, kto ma trochę wiedzy i zapału. Wpisując w wyszukiwarkę – grill w ogrodzie aranżacje, znajdziesz kopalnie wiedzy na temat wyboru odpowiednich elementów do stworzenia grilla idealnego. Popularnym i chętnie wykorzystywanym pomysłem są łatwe w utrzymaniu wykończenia, takie jak np. beton architektoniczny. Szeroki wybór płyt betonowych sprawia, że z łatwością można dopasować wygląd grilla do innych obiektów znajdujących się na działce czy w ogródku. Możesz posłużyć się resztkami z budowy, aby wykonać grill, a następnie ozdobić go betonem architektonicznym. Taki beton jest odporny na uszkodzenia, niezwykle estetyczny i łatwy w utrzymaniu czystości. Doskonale nadaje się do wykonania dodatkowych półek, a także idealnie wpasowuje się w małą architekturę, taką jak ławki, murki, fontanny czy oczka wodne.

Grill betonowy to nie tylko opłacalna inwestycja na długie lata, ale również ozdoba i chluba każdego dobrze utrzymanego ogrodu. Spotkania w takich okolicznościach natury będą odprężające i przyjemne, a jedzenie z grilla smaczne i zdrowe. Dodając do tego odpowiednie zaplecze w postaci miejsc do siedzenia oraz spożywania posiłków takie jak np. altanka, otrzymasz miejsce wypoczynku, którego pozazdroszczą Ci wszyscy znajomi oraz rodzina. Szukanie pomysłów na aranżację grilla betonowego jest dla wielu osób sposobem na spełnienie marzeń o własnym przydomowym miejscu relaksu.

Jak zbudować grill betonowy?

Jak wybudować grill betonowy? Najlepiej zacząć od wybrania odpowiedniego miejsca. Nie może ono znajdować się zbyt blisko domu, by dym przez przypadek nie wdarł się do środka. Grill ogrodowy betonowy nie może być też za blisko granicy działki, by nie przeszkadzał sąsiadom. Do tego trzeba zadbać o to, by podłoże wokół niego było płaskie i stabilne. Gdy wszystkie te kryteria zostaną spełnione, można budować grill stacjonarny. Są na to dwa sposoby – kupić gotowy grill albo zrobić go samemu.

Grill ogrodowy betonowy ze sklepu to z pewnością rozwiązanie prostsze i szybsze, jednak gorsze, jeżeli planujesz go dopasować pod swoje potrzeby. Niemniej rozwiązań na rynku jest wiele, dlatego nawet te kupne dają sporo możliwości personalizacji. Trzeba jednak pamiętać, że taki grill betonowy może więcej kosztować.

No, ale jak zabrać się za taką budowę? Po wybraniu odpowiedniego miejsca najlepiej postawić fundament. Gdy zostanie już wykonany, należy ułożyć kupione fragmenty według instrukcji, a następnie zespolić je cementem.

Gdy planujemy własnoręcznie wybudować grill stacjonarny ogrodowy, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Przed przystąpieniem do budowy najlepiej przygotować dokładny projekt, tak żeby w czasie pracy nie zastały nas żadne niespodzianki. Po przygotowaniu projektu grilla stacjonarnego warto skonsultować się z ludźmi, którzy są wtajemniczeni w temat. Nie musisz ich znać osobiście, w internecie znajdzie się mnóstwo osób, które z chęcią ci pomogą. Gdy już zaciągniesz kilku opinii, możesz spokojnie przechodzić do budowy grilla.

Jaki fundament pod grill betonowy?

Stawiając przenośny grill, nie musisz się za bardzo martwić tym, na jakim podłożu stanie. Trawa, kamień, czy drewniany taras, prawie każde podłoże będzie dobre, byle było płaskie. Jednak grille betonowe potrzebują fundamentów. Jest to konstrukcja niezwykle ciężka i jeżeli ma ci posłużyć wiele lat, to wymaga odpowiedniego oparcia. Jaki więc fundament będzie najlepszy pod grill stacjonarny ogrodowy?

Jedną z najczęściej polecanych opcji jest płyta żelbetonowa. Ta, nawet w wypadku lekkiego zapadnięcia się i tak będzie lepsza i wytrzymalsza, aniżeli fundament zrobiony z wielu, mniejszych elementów np. cegieł czy kamieni.

Kolejnym pomysłem na fundament, jest utworzenie 20-30 cm warstwy zagęszczonego żwiru i następnie położenie na niego 15-20 cm płyty betonowej. Otrzymasz dzięki temu płaską i wytrzymałą powierzchnię, która utrzyma nawet najcięższy i największy grill betonowy – z wędzarnią lub innym dodatkowym elementem.

Cena grilla betonowego

Cena może się różnić w zależności od tworzywa, z jakiego są wykonane grille stacjonarne, ich rozmiaru czy ogólnego wyglądu. Dlatego przed zakupem należy rozważyć nie tylko swój budżet, ale też to, jak wielka konstrukcja jest potrzebna i czy dana opcja będzie wpasowywać się w zaplanowaną aranżację. Czasami warto wydać nieco więcej, by grill ogrodowy betonowy idealnie wpasował się w przestrzeń, niż żeby tanim kosztem postawić coś, co będzie kuło w oczy w czasie odpoczynku na świeżym powietrzu. Do ceny samego grilla należy również doliczyć koszta postawienia fundamentu oraz utrzymania go. Te drugie nie są tak wysokie, jak mogłyby się wydawać. Grille betonowe są niezwykle wytrzymałe, przez co nie wymagają częstej impregnacji.

Czym palić w grillu?

Większość rozpala betonowe grille stacjonarne węglem lub brykietem drzewnym. Ten pierwszy pali się bez płomieni i już po 10/15 minutach ma idealną temperaturę do grillowania. Do tego generuje najmniej zanieczyszczeń, w porównaniu, chociażby do brykietu. Niestety ma jedną wadę. By utrzymać odpowiednią temperaturę, należy co jakiś czas dokładać węgla.

Tego problemu nie ma natomiast brykiet, który pod tym względem jest wygodniejszy i bardziej ekonomiczny. Rozżarzony potrafi utrzymać odpowiednią temperaturę przez ponad 4 godziny. Do tego mniej brudzi i się kruszy. Jednak wytwarza bardzo dużo popiołu, przez co często przyjdzie ci zamiatać i czyścić grill ogrodowy stacjonarny. Do tego tani brykiet często ma zawarte w sobie różne chemikalia, które mogą przenikać do jedzenia. Za to droższy, jest cięższy do rozpalenia.

Jednak brykiet czy węgiel to nie jedyne dostępne opcje. Część ludzi rozpala stacjonarny grill drewnem. Fakt, ten rodzaj paliwa bardziej kojarzony jest z ogniskami, ale na grilla również świetnie się nada. W przeciwieństwie do brykietu czy węgla w czasie spalania nie wydziela substancji smolistych, a do tego drzewny dym nadaje potrawom wyjątkowy smak i aromat. Niestety, drewno jest znacznie mniej wydajnym paliwem, co dla wielu może być dużym minusem, jeśli chodzi o to, czym palić w grillu stacjonarnym. Ceny tego surowca także nie można nazwać atrakcyjną, przez co nie stanowi zbyt oszczędnego rozwiązana.

Udostępnij: