Tak to jest z tymi miastami – wydaje się, że jest w nich wszystko, co potrzeba do szczęścia. Możliwości zawodowe i zarobkowe, wielkie wydarzenia, koncerty i widowiska sportowe. Tak, to w miastach życie się toczy!

Tylko po pewnym czasie zdajemy sobie sprawę, że czegoś jednak brakuje, tego, co najważniejsze – natury, zieleni, chęci powrotu do spokojnej sielskiej wsi, gdzie życie spokojnie się toczy. Gdzie zamiast bloków, samochodów i wszechogarniającego chaosu, kwitną kwiaty, rosną trawy, a to wszystko otoczone jakimś uporządkowanym, niezakłóconym rytmem. I myślimy, że miło byłoby tak wyjechać i zamieszkać tam… A jak się nie da, to co? To można stworzyć sobie dżunglę w domu!

Urban Jungle, czyli?

rośliny w szklanych pojemnikachChoć to tylko namiastka, która jedynie w ograniczonym zakresie jest w stanie wypełnić tęsknotę za zielenią, to jednak ma zbawienny wpływ na naszą psychikę. Nie dziwi więc, że ten kierunek w aranżacji wnętrz doczekał się już swojej nazwy – Urban Jungle, czy Miejska Dżungla. Nie jest ani nowy, ani rewolucyjny, bo powraca każdego roku, ale wydaje się, że właśnie teraz jest jego czas. Dlaczego? Może już jesteśmy zmęczeni pędem życia, natłokiem informacji, fake newsami, wszechogarniającą wszystko technologią, że oto właśnie przelała się czara goryczy, i to jest ten moment na otoczenie się czymś sprawdzonym i wartościowym. Miejska dżungla inspirowana jest przede wszystkim ideą życia w zgodzie z naturą, motywami florystycznymi, ale też odległymi, egzotycznymi zakątkami, w których bujna roślinność kwitnie cały rok.

Jak stworzyć go u siebie w domu?

Zresztą, nie ma jednego sposobu na styl urban jungle, bo tak naprawdę można go zaaranżować na wiele sposobów. Najważniejsza jest roślina w radiu rośnie kreatywność, nie ma tu żadnych ograniczeń. Warto jednak wiedzieć, że spotyka się tu dwie postawy. Z jednej strony urządza się całe pomieszczenie, aby przeważał motyw dzikiej natury. Wzory roślinne, doniczkowe kwiaty i wszechobecna zielona kolorystyka kontrastują tu ze złotymi i brązowymi dodatkami, jak i naturalnymi materiałami. Z drugiej strony mamy wnętrze, w jakim akcenty urban jungle występują tylko pojedynczo, a więc dżungla pojawia się jedynie w dodatkach, jak dekoracyjne poduszki, koce czy obrazy. Całość zaś to neutralna kolorystyka, co oznacza piaskowe pastele, trochę szarości i przeważające połączenie czerni i bieli.

Jakie materiały pasują do urban jungle?

Bez wątpienia drewno, na przykład egzotyczne, niemalowane, najlepiej o naturalnym wykończeniu, wiklina lub rattan, a także naturalne tkaniny, jak len i bawełna. Pasują też złote, metalowe detale, które występują pod postacią świeczników, ramek czy wazonów. Doskonałym materiałem pasującym do „stylu” Urban Jungle jest beton architektoniczny. Beton doskonale komponuje się z roślinami. Szarość betonu, pory i dynamiczna zieleń roślin tworzą niebywały wystrój.

Nietrudno zauważyć, że dość prostym sposobem możemy zmienić swoje mieszkanie w “małą dżunglę”. Nie musi być jednak wypełniona egzotycznymi roślinami, bo przecież nie o to w tym chodzi. Najważniejsze jest bowiem to, aby w naszych betonowych mieszkaniach, nierzadko położonych przy ruchliwej, głośnej ulicy, zagościł wycinek naturalnego piękna. Każdy z nas może to osiągnąć i zyskać nie tylko piękną aranżację, ale też wspaniały, zdrowotny klimat w domu.

Beton architektoniczny – materiał na ścianę w każdym pomieszczeniu

Do niedawna beton architektoniczny kojarzono jedynie z ogromnymi loftami wykończonymi w stylu industrialnym, na co mogli pozwolić sobie jedynie bogaci. Takie skojarzenia nie sprzyjały popularności...
Przeczytaj

Co to jest beton architektoniczny?

Co to jest beton architektoniczny? Beton architektoniczny kilka lat temu wszedł odważnym krokiem do polskich domów i od razu podbił serca wielu osób. Początkowo montowany głównie w loftach i...
Przeczytaj

Stare budynki w nowoczesnym stylu

Klimat starych domów jest czymś niepodważalnym. Dlatego też nie brakuje fanów tego typu budynków, którzy często z wielką pasją przekształcają te miejsca w prawdziwe perełki. Bardzo popularnym...
Przeczytaj

Domy ze szkła, metalu i betonu – czym wyróżnia się architektura XXI wieku?

Geometryczne bryły, majestatyczne budowle pnące się w górę lub wszerz, nowoczesne elewacje domów wykonane z połączenia stali, betonu i szkła – to oblicze współczesnej architektury. Jedni ją kochają,...
Przeczytaj