Gdy klient przychodzi do salonu lub lokalu usługowego, w pierwszej kolejności nie widzi fachowej obsługi, lecz wygląd i wystrój miejsca. Jeżeli aranżacja przyciąga uwagę i ma w sobie „to coś”, istnieje dużo większa szansa, że potencjalny klient skorzysta z usługi, a nie wejdzie, rozejrzy się i wyjdzie. Na decyzję i zadowolenie klienta wpływa wiele czynników, ale wystrój salonu (kosmetycznego, fryzjerskiego, spa itd.) jest tym pierwszym, który wywołuje określone skojarzenia. A jak wiadomo, pierwsze wrażenie robi się tylko raz.

Dlaczego wystrój salonu jest tak ważny?

Mówi się, że mężczyźni są wzrokowcami, ale tak naprawdę wszyscy nimi jesteśmy, niezależnie od płci oceniamy pewne rzeczy na podstawie ich wyglądu. Wolimy być obsługiwaniu w estetycznym salonie fryzjerskim, gdzie wszystko jest czyste i stylowo urządzone niż w ponurym, mało przyjemnym miejscu, gdzie zabrakło pomysłu na aranżację salonu usługowego. Oczywiście to pozór. Może okazać się, że obsługa w tym drugim salonie jest lepsza niż w pierwszym, ale to już inna sprawa, a wstępnym kryterium wyboru jest właśnie wygląd. Dlatego, jeżeli prowadzisz takie miejsce i chcesz przyciągnąć więcej klientów, zrobić na nich dobre pierwsze wrażenie i sprawić, że więcej wizyt będzie finalizowanych, nie bagatelizuj znaczenia wystroju wnętrz na decyzje zakupowe.

Aranżacje w salonach usługowych – na co zwracać uwagę?

Salony oraz lokale usługowe powinny sprawiać ciepłe i sympatyczne wrażenie, dlatego preferowana jest jasna kolorystyka, niebudząca negatywnych skojarzeń, ani oczopląsu. Planując wystrój salonu kosmetycznego, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, by był „czysty”; oznacza to zarówno łatwość utrzymania porządku i higienicznej czystości, jak i taką ogólną czystość wizualną, gdzie jest jak najmniej zbędnych elementów, a wszystkie dekoracje mają sens. Takie aranżacje robią zdecydowanie lepsze wrażenie niż próba upchnięcia zbyt wielu dekoracji.

Wystrój salonu fryzjerskiego i kosmetycznego w stylu industrialnym

W powyższy trend bardzo dobrze wpisuje się styl industrialny i minimalistyczny, których podstawy warto wykorzystać w planowaniu wystroju wnętrz do salonów i lokali usługowych. Style te opierają się na zasadzie maksymalnej funkcjonalności, a więc wszystkie dekoracje powinny być przemyślane i mieć praktyczny wydźwięk.

W styl industrialny lub loftowy wpiszą się w lokale w starym budownictwie. Tworząc spójną kompozycję, której podstawą będzie beton architektoniczny, można wykonać wyróżniający się i zapamiętywalny salon. Styl industrialny ma to do siebie, że jest stosunkowo prosty do zrealizowania, a da się wyczarować różnorodne wnętrza, pasujące zarówno jako podstawa do aranżacji salonu kosmetycznego, fryzjerskiego, gabinetu masażu, spa oraz innych lokali usługowych czy handlowych.

Innym pomysłem na wystrój salonu z wykorzystaniem płyt z betonu architektonicznego jest skierowanie się w stronę minimalizmu i praktycznych dekoracji. Ściany z betonu dodadzą wnętrzu należytej powagi, z wyraźnym zaznaczeniem, że to taka wizja artystyczna.

Dlaczego beton?

Beton dekoracyjny jest uniwersalnym produktem wykończeniowym, pozwalającym wznieść wystrój na zupełnie inny poziom. Podczas gdy salony kierują się w stronę przepychu, stylu glamour czy nowoczesnego, wykreowanie wnętrza lokalu w stylu minimalistycznym może zwrócić uwagę klientów.

salon kosmetyczny wystrój betonBeton architektoniczny jest materiałem, który wkomponowuje się w różnorodne wnętrza. Materiał ten może stanowić część aranżacji lub jej podstawę. Beton jest łatwy do utrzymania w czystości, można go myć i dezynfekować, a do tego jest odporny na działanie wilgoci czy zmiennych temperatur, co ma znaczenie na przykład w salonach spa, kosmetycznych albo w saunach.

Jeżeli więc szukasz pomysłu na wystrój wnętrz lokalu usługowego, chcesz zaaranżować przestrzeń tak, by się wyróżniała i robiła dobre pierwsze wrażenie, polecamy możliwości, jakie zapewniają płyty z betonu Modern Concrete.

Co można jeszcze zrobić?

Pamiętaj jednak, że sama aranżacja salonu to nie wszystko, liczy się również dobre rozplanowanie przestrzeni, oddzielenie strefy oczekiwania od strefy wykonywania usługi i wykorzystanie recepcji lub rejestracji jako miejsca pierwszego kontaktu, gdzie klient podejmuje decyzję o zapisaniu się na wizytę.

Na to, czy potencjalny odbiorca skorzysta z usług salonu, czy też nie, składa się wiele elementów, ale jednym z ważniejszych jest wygląd i aranżacja lokalu. Jeżeli odniesie pozytywne wrażenie, być może zostanie na dłużej. Reszta spoczywa w rękach obsługi.