Elementy betonowe w przestrzeni publicznej – jak zaprojektować przestrzeń publiczną?

23 sierpnia, 2023

Projektowanie przestrzeni publicznej nie jest prostym zadaniem. Trzeba sprostać wielu problemom oraz wymaganiom i oczekiwaniom ludzi, którzy będą z infrastruktury korzystać. Jednym z większych problemów jest wybranie odpowiedniego materiału, który zostanie zastosowany w projekcie przestrzeni publicznej. Musi on współgrać z resztą otoczenia i przy okazji być praktycznym, by nie przeszkadzać mieszkańcom w codziennym funkcjonowaniu. Jak więc się za to zabrać?

Pierwsze kroki projektowania przestrzeni publicznej

Zanim w ogóle zajmiemy się projektowaniem, trzeba zadać sobie pytanie; jaka powinna być przestrzeń publiczna? Przede wszystkim musi być łatwo dostępna dla wszystkich; dzieci, dorosłych, osób starszych, czy niepełnosprawnych. Taka przestrzeń nie może nikogo wykluczać, w końcu jak nazwa wskazuje, jest ona publiczna. Tak więc nasz projekt przestrzeni publicznej musi być przede wszystkim inkluzywny.

Co jeszcze powinno ją wyróżniać? Cóż, przestrzenie publiczne we współczesnej urbanistyce i architekturze zgodnie z obecnymi trendami, powinny być zielone i ekologiczne. W wielu miejscach odchodzi się już od tak zwanej betonozy, czyli kompletnego zalania okolicy betonem. Więcej o tym zjawisku możesz przeczytać w artykule: “Brutalizm – styl architektoniczny, w którym dominuje beton

Zamiast tego opiewa się za bardziej zbilansowanym projektem przestrzeni publicznej, który będzie łączył współczesne materiały jak beton, z zielenią i naturą. W końcu znacznie lepsza jest równowaga, gdzie część rzeczy jest wykonana z betonu, jak ścieżki, ławki czy architektura interaktywna w przestrzeni publicznej, a resztę wypełnia zieleń drzew i traw.

No, ale skoro już wiemy, jakie powinno być takie miejsce, następnym krokiem będzie zadanie sobie pytania, dla kogo ona jest. W końcu strefa dla dzieci będzie się różnić od tej dla dorosłych i vice versa. Najmłodszym pewnie dalibyśmy jakiś plac zabaw, a starszym więcej ławek i stołów do siedzenia. Dlatego projektowanie przestrzeni publicznej musi zacząć się od zdefiniowania grupy i przeznaczenia docelowego. Wtedy znacznie łatwiej będzie ustalić jak cały projekt poprowadzić i co będzie musiał w sobie zawierać.

Z czego składa się przestrzeń publiczna?

Projektowanie przestrzeni publicznej - przykładyTo, jakie elementy tworzą projekt przestrzeni publicznej, zależy od tego, dla kogo ma być przeznaczona. Im większa grupa, tym szersza ilość opcji, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Jednak jest parę standardowych i wymaganych elementów, które każdy projekt przestrzeni publicznej musi wziąć pod uwagę.

Przede wszystkim są to ścieżki. Najlepiej, aby były one gładkie i wytrzymałe, by nie przeszkadzały nikomu w poruszaniu się. Tu dobrym wyborem mogą być płyty betonowe, które cechują się prostym montażem i wysokim stopniem inkluzywności. W większości są niesamowicie gładkie, co pomaga osobom na wózku, czy rodzinom z dziećmi w wózkach. Do tego łatwo się je czyści, co pomaga w utrzymaniu ich w czystości. Dlatego przestrzenie publiczne we współczesnej urbanistyce i architekturze tak często są wyłożone betonowymi ścieżkami. Do tego często korzysta się z płyt zakupionych specjalnie na zamówienie i najwyższej jakości, takie jak robi np. Modern Concrete. Te różnią się znacząco od tych z sieciówek, a więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule: Różnice pomiędzy płytami z betonu architektonicznego z Modern Concrete a z sieciówek.

Kolejnym ważnym elementem są ławki. Niezależnie od grupy wiekowej, każdy potrzebuje chwili wytchnienia, dlatego projekt przestrzeni publicznej powinien je w sobie zawierać. Najczęściej są one wykonywane z drewna, co choć jest estetyczne, to jeżeli chodzi o użytkowanie, to nie jest najlepszym pomysłem. Drewno potrzebuje regularnej konserwacji, by zachować dobry wygląd, a do tego dosyć łatwo je uszkodzić. Dlatego drewniane ławki lepiej sprawdzą się w przydomowych ogródkach, aniżeli w przestrzeni publicznej. Co więc zrobić, gdy już na tym etapie projektowanie przestrzeni publicznej może spędzać nam sen z powiek? Najlepiej zainwestować w coś bardziej wytrzymałego np. beton. Takie ławki świetnie się sprawdzą, głównie przez ich wytrzymałość na uszkodzenia oraz warunki pogodowe.

Balansowanie betonu i zieleni w przestrzeni publicznej

Balans to klucz do tego, by nasz projekt się przyjął. Projektowanie przestrzeni publicznej polega właśnie na zachowaniu równowagi między naturą i urbanistyką. Więc np. beton może stanowić jedynie akcent, w postaci ścieżek, koszy, ławek albo można wykorzystać płyty elewacyjne betonowe na budynkach w miejscach publicznych. Resztę otoczenia można wypełnić zielenią i niekoniecznie muszą być to drzewa czy trawy. Dobrym pomysłem mogą być również krzewy, kwiaty czy nawet oczka wodne.

Jak więc widać, sposobów na projektowanie przestrzeni publicznej jest wiele. Jednak wszystkie z naszych pomysłów i rozwiązań powinny finalnie służyć ludziom i być dla nich dostępne.

Udostępnij: