Strona główna » Pomysł na małe mieszkanie, czyli urządzenie i aranżacja niewielkiej przestrzeni

Pomysł na małe mieszkanie, czyli urządzenie i aranżacja niewielkiej przestrzeni

23 sierpnia, 2023

Ciasne, ale własne – małe mieszkanie może być przytulne i urządzone z rozmysłem i ze smakiem, lub zagracone, zawalone zbędnymi meblami i elementami wystroju. Niewielkie „M” powinno być Twoją oazą spokoju, a nie utrapieniem i więzieniem. Wszystko zależy od tego, jaki masz pomysł na małe mieszkanie i, czy potrafisz wykorzystać każdy centymetr przestrzeni. Oto kilka inspiracji, jak urządzić małe mieszkanie.

Małe mieszkanie – rozwiązania, o których warto pamiętać

jak urządzić małe mieszkanieNiewielkie przestrzenie są trudniejsze do zaaranżowania, niż duże pomieszczenia, ponieważ te pierwsze wymagają lepszego rozplanowania. Tam, gdzie można wstawić meblościankę, kanapę, cztery fotele, stół, 40-calowy telewizor, a jeszcze zostanie sporo wolnego miejsca, nie trzeba tak główkować, jak urządzając 25-metrową kawalerkę, w której jedno łóżko zajmuje połowę powierzchni pokoju. Nowoczesne, małe mieszkania zazwyczaj charakteryzują się innowacyjnymi rozwiązaniami, mającymi na celu oszczędność przestrzeni – np. meble typu 2w1, 3w1.

Małe mieszkania to zazwyczaj jedno, duże pomieszczenie z aneksem kuchennym, pokojem i osobną łazienką, choć bywają nawet takie gdzie jedynym wydzielonym skrawkiem jest łazienka, a kuchnia, sypialnia i pokój dzienny to w zasadzie ta sama przestrzeń. Czy można to tak urządzić, żeby nie mieć wrażenia, że śpi się w kuchni, albo gotuje w salonie? Oczywiście, że tak, trzeba tylko wiedzieć jak zaaranżować małe mieszkanie, by wydzielić osobne strefy – oddzielić aneks kuchenny od livingroomu, i zagospodarować sypialnię, tak by nie zajmowała całej wolnej przestrzeni.

Jak urządzić małe mieszkanie w bloku, małe mieszkanie 38 m i małą kawalerkę?

Na początku warto zadać sobie pytanie: czym jest małe mieszkanie? Bo „małe” to pojęcie względne. Dla kogoś (a zwłaszcza dla rodziny z dziećmi) niewielkie będzie „M” o powierzchni 50 m2, dla kogoś innego ciasne będzie mieszkanko 38m2, ale 50m2 już będzie duże. Z kolei wszyscy chyba się zgodzą, że 25-metrowa kawalerka zasługuje na miano „mikroskopijnej” bez względu na to, kto w niej mieszka. Wszystkie powyższe przykłady można zaliczyć do kategorii niewielkich mieszkań, a jednak urządzanie ich będzie przebiegało w zupełnie różny sposób. W takim razie, jak funkcjonalnie urządzić małe mieszkanie?

Małe mieszkanie inspiracje

Niewielkie mieszkanie w bloku… przedpokój, kuchnia, sypialnia i łazienka, łącznie 38-40 metrów kwadratowych. Idealne dla pary lub rodziny z jednym dzieckiem; ciasne ale własne. Jak praktycznie i funkcjonalnie urządzić takie małe mieszkanie? Zacznijmy od rozplanowania przestrzeni. W tym celu warto przejrzeć zdjęcia różnych aranżacji, które znajdziesz na naszej stronie w ofercie Modern Concrete oraz w internecie.

Największym wyzwaniem zawsze jest urządzenie kuchni, tak aby była funkcjonalna. Czy wiesz, jak urządzić małe mieszkanie z aneksem kuchennym? W celu oszczędzenia miejsca warto wybrać meble do zabudowy wykonywane na wymiar, pozwalające zagospodarować każdy fragment przestrzeni. Meblami z marketów nigdy nie uzyskasz takiego efektu, gdyż te produkowane są tak, aby były uniwersalne, a nie dostosowane do konkretnego pomieszczenia. Również sprzęt AGD do zabudowy zajmuje mniej miejsca, warto więc przemyśleć właśnie takie praktyczne urządzenie małej kuchni w mieszkaniu. W aneksie kuchennym można urządzić jadalnię np. z rozkładanym blatem, aby nie tracić cennego miejsca w salonie.

Drugim, ciężkim do zagospodarowania pomieszczeniem jest sypialnia. Łóżko może zająć sporą ilość przestrzeni nawet w sporym pokoju, a co dopiero w niewielkim „M”. Można więc albo pożegnać się z większością przestrzeni w sypialni, albo spróbować wymyślić funkcjonalne rozwiązanie do małego mieszkania, pozwalające oszczędzić miejsce. Idealnym przykładem będzie składana łóżko-szafa, albo piętrowe łóżko z małym aneksikiem z biurkiem do pracy lub toaletką pod spodem. Że niby piętrowe łóżka nadają się dla dzieci? Bzdura. Właśnie na tym polega praktyczne urządzanie małego mieszkania – na łamaniu schematów, które ograniczają.

Pomysł na małe mieszkanie – optyczne powiększenie przestrzeni

Umeblowanie i rozplanowanie mieszkania to jedno, inną i być może najważniejszą rzeczą, jest sprawienie wrażenia, że wnętrze jest przestronniejsze niż w rzeczywistości. W taki sposób można zaaranżować nawet maciupką kawalerkę, i nie jest to wcale takie trudne, wymaga tylko zastosowania kilku sztuczek dekoratorskich. Modern Concrete jest firmą zajmującą się realizacjami wnętrz z wykorzystaniem betonu architektonicznego. Szare, betonowe ściany optycznie powiększają przestrzeń, wyglądają surowo ale właśnie w tym tkwi cały urok. Świetnie prezentują się z drewnianymi lub drewnopodobnymi panelami podłogowymi oraz metalowymi i szklanymi elementami wyposażenia. Jeżeli zastanawiasz się, jak ładnie urządzić małe mieszkanie z wykorzystaniem betonu architektonicznego, szukasz zdjęć z inspiracjami, porad i pomysłów na aranżację, koniecznie sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

Udostępnij: