Strona główna » Płytki betonowe – zastosowanie

Płytki betonowe – zastosowanie

23 sierpnia, 2023

Po raz pierwszy betonu na szeroką skalę zaczęli używać starożytni Rzymianie. Do stworzenia tego bardzo trwałego materiału używali wulkanicznych popiołów. Ogromną popularność beton zdobył jednak dopiero w erze nowożytnej, a ściślej w XX wieku. Dzisiaj jego zastosowanie jest olbrzymie, jest stosowany między innymi do aranżacji wnętrz.

Z jakich materiałów powstaje beton?

Do produkcji betonu służą trzy bardzo proste składniki: kruszywo, woda,cement. Najczęściej stosowanym rodzajem kruszywa do produkcji betonu jest piasek. Obecnie na rynku są dwa rodzaje cementu: „zwykły” i architektoniczny. Z tego drugiego powstają między innymi elementy do aranżacji wnętrz. Musi on więc być bardzo wysokiej jakości. Stąd też do produkcji betonu architektonicznego używany jest cement hutniczy, dodaje się także dodatkowe składniki, które wpływają na poprawę jego cech. Cement architektoniczny jest bardzo plastyczny, można go bardzo łatwo obrabiać nadając pożądane kształty. Beton architektoniczny można także barwić nadając mu innym niż tylko szary kolor.

Betonowe płytki: gdzie można je stosować?

Prefabrykowane płytki betonowe mogą być stosowane jako okładziny ścian wewnętrznych i zewnętrznych. Dostępne są w standardowych wymiarach 1200 x 1200 milimetrów oraz 1200 x 600 milimetrów. Mają one grubość 15-20 milimetrów. Zarówno płyty betonowe do stosowania we wnętrzach jak i na zewnątrz maja bardzo niski parametr nasiąkliwości. Stąd też mogą być alternatywą dla materiałów tradycyjnie używanych na fasady budynków, jak również ceramicznych płytek ściennych i podłogowych. Płytki betonowe są także odporne na zarysowania.

Jak układać betonowe płytki?

Powierzchnia, którą zamierzamy wykończyć betonowymi płytkami powinna być równa, sucha i czysta. Na ścianę lub podłogą spełniającą te warunki nanosimy najpierw specjalny preparat gruntujący. Płytki betonowe mogą być montowane na różnych powierzchniach, także na ścianach wykończonych płytami gipsowo-kartonowymi. Na taką powierzchnię koniecznie należy nałożyć dwie warstwy preparatu do gruntowania. Płytki z betonu montuje się do ścian kotwami chemicznymi, czyli po prostu klejem przeznaczonym specjalnie do płyt betonowych. Zabrudzenia, które mogą powstać w trakcie klejenia musimy natychmiast usunąć. Zamiast na klej płytki można montować także na śruby lub łączyć klej i śruby. Zarówno przy montażu płyt z betonu na zewnątrz jak i wewnątrz musi panować odpowiednia temperatura. Nie może być panować mniejsza niż 5 stopni Celsjusza. Ściany, które są wykończone betonowymi płytkami mogą „oddychać”. Nie będzie się na nich zbierała wilgoć, która w połączeniu z ciepłem sprawi rozwój zarodników pleśni. Wnętrza wykończone płytkami z betonu nie są więc szkodliwe dla zdrowia mieszkańców.

Beton to materiał bardzo chętnie wykorzystywany w budownictwie. Nowe technologie sprawiły, że dzisiaj z betonu powstają także płytki, które są alternatywą dla tradycyjnych okładzin ściennych i podłogowych w kuchniach, łazienkach, salonach. Mogą być stosowane także na zewnątrz jako materiał na elewację.

Udostępnij: