Strona główna » Oświetlenie elewacji krok po kroku, czyli jak rozplanować światła wokół domu

Oświetlenie elewacji krok po kroku, czyli jak rozplanować światła wokół domu

23 sierpnia, 2023

Nie bez powodu kwestia, jaką jest oświetlenie domu z zewnątrz stanowi wisienkę na torcie niemal wszystkich pasjonatów aranżacji wnętrz i urządzania przestrzeni przydomowej. To właśnie umiejętny wybór i rozmieszczenie lamp na elewacje potrafi pięknie wyróżnić kluczowe punkty budynku czy ogrodu oraz sprawić, że Twój dom będzie fantastycznie prezentował się po zmroku. Sprawdź najważniejsze zasady planowania oświetlenia elewacji i poznaj kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym obszar wokół Twojego domu zyska niepowtarzalny klimat.

Wyznacz strategiczne miejsca przy domu

Dla wielu osób najlepszą częścią całego procesu oświetlenia elewacji domu jednorodzinnego są oczywiście zakupy, czyli wybór konkretnych już modeli kinkietów czy lamp do ogrodu. Zanim jednak przejdziesz do tych przyjemności, musisz przez chwilę skoncentrować się na wyznaczeniu najważniejszych punktów znajdujących się w Twojej przestrzeni przydomowej. Nikt nie lubi potykać się o schody, ani szukać w ciemnościach dzwonka do drzwi, czy dziurki od klucza. Przemyślane oświetlenie budynku jest więc sprawą priorytetową. Dla bezpieczeństwa wszystkich domowników i odwiedzających Cię gości zadbaj, by w pierwszej kolejności to właśnie miejsca strategiczne uzyskały odpowiednie oświetlenie. Będą to przede wszystkim:

  • oświetlony dom wejścieścieżka prowadząca do domu,
  • schody zewnętrzne i inne stopnie,
  • drzwi wejściowe,
  • numer domu,
  • skrzynka na listy,
  • podjazd lub wjazd do garażu,
  • ścieżki ogrodowe,
  • tarasy, altany ławki i ich okolice,
  • obszar w pobliżu oczek wodnych,
  • inne punkty, gdzie jest ryzyko potknięcia się.

Dzięki dobremu zaplanowaniu rozmieszczenia źródeł światła i oświetlenia ogrodu, będziesz mógł śmiało i bez obaw przemieszczać się po swojej posesji nawet późną nocą. Pamiętaj, że oświetlenie elewacji domu nie musi działać przez cały czas. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie czujnika ruchu lub automatycznego włączania światła o danej godzinie.

Wyeksponuj elementy, na których Ci zależy

Następnym krokiem będzie wybór kilku szczególnych punktów, które chcesz wyróżnić. Być może jesteś pasjonatem ogrodnictwa i chcesz wyeksponować krzew, który ostatnio posadziłeś przed domem i pięknie przyciąłeś? A może zależy Ci, aby wzrok sąsiadów przyciągała egzotyczna rzeźba przywieziona z dalekiej podróży? Świetnie! Masz doskonałą okazję umiejętnie wykorzystać oświetlenie ogrodu, które zwróci uwagę na wybrane przez Ciebie elementy dekoracyjne.

Jeżeli możesz sobie na to pozwolić – rzuć też nieco światła na ogrodzenie Twojego domu i postaw na nowoczesne oświetlenie elewacji. Poeksperymentuj ze zmianą barwy oraz natężenia światła i wyczaruj wyjątkowy nastrój w Twojej przydomowej przestrzeni. Ciekawą opcją są również lampy na elewacje przypominające płonące świece lub duże podświetlane donice. Jeśli lubisz wystrój w stylu loftowym lub skandynawskim, do gustu przypaść Ci mogą także girlandy żarówkowe. Stylowe i przemyślane oświetlenie zewnętrzne domu jednorodzinnego sprawi, że po zmroku uzyskasz wspaniałą grę cieni, a wygląd Twojego domu za każdym razem będzie wzbudzał zachwyt przechodniów.

Wybierz najlepsze lampy

Strategiczne punkty wyłonione, najładniejsze miejsca w ogrodzie wytypowane? Doskonale – nadszedł wreszcie moment na wybór odpowiednich modeli lamp na elewacje, które oświetlą wszystko, co sobie zaplanowałeś.

Do oświetlenia domu z zewnątrz idealne będą kinkiety. Oświetlą drzwi frontowe, numer domu, a także doskonale sprawdzą się na werandzie czy tarasie. Włączniki możesz umieścić wewnątrz domu lub wykorzystać system ich automatycznego włączenia o wskazanej porze. Wielu designerów w swoich aranżacjach wykorzystuje wspaniały efekt, jaki tworzą ozdobne kinkiety z miedzi, metalu lub stali szlachetnej umieszczone na elewacyjnych płytach z betonu architektonicznego o pięknie ukształtowanej strukturze. Być może i Ciebie zainspiruje takie rozwiązanie? Zorientuj się w ofertach sklepów internetowych i dobierz takie obudowy oświetlenia elewacji, które ładnie wyróżnią się na jej tle.

Samo oświetlenie elewacji to nie wszystko. Jeśli zależy Ci na efektywnym (i efektownym) oświetleniu ścieżki prowadzącej do drzwi Twojego domu, jak najlepszym uwidocznieniu podjazdu oraz oświetleniu ogrodu, a zwłaszcza ogrodowych ścieżek, to nie możesz przejść obojętnie obok bogactwa modeli słupków oświetleniowych, reflektorów czy naświetlaczy. Wiele tego typu lamp do ogrodu ma wbudowany dyfuzor, dzięki któremu jasne światło jest rozpraszane w stopniu wręcz perfekcyjnym. Kształtów i wzorów lamp do ogrodu jest naprawdę mnóstwo.

Bez względu na to, czy jesteś zwolennikiem nowoczesnego designu, czy raczej tradycyjnych form – na pewno odnajdziesz modele, które będą genialnie współgrać z charakterem Twojego domu. Staraj się tak rozmieszczać lampy na elewacje, aby ułatwiały one codzienne funkcjonowanie, ale również uprzyjemniały i dodawały magii wszystkim chwilom relaksu, które spędzisz z najbliższymi.

Udostępnij: