Małe przestrzenie są wymagające, jeśli chodzi o odpowiednią aranżację. Dotyczy to szczególnie miejsc, które pełnią kilka funkcji jednocześnie, jak dzieje się to w przypadku kawalerek. O czym pamiętać urządzając takie pomieszczenie?

Nie dopuśćmy do chaosu. Starannie dobierzmy wyposażenie

Nie ma potrzeby zagracać już i tak małej powierzchni. To oczywiście wymaga dużej samodyscypliny, ale także właściwego doboru wyposażenia. Nie można przesadzać z ilością sprzętów i mebli. Szczególnie te drugie muszą być pojemne i skonstruowane w taki sposób, by dobrze komponowały się z otoczeniem. Warto pomyśleć o poprowadzonych aż do sufitu jasnych szafkach, które pozwolą maksymalnie wykorzystać dostępny metraż. Ich jednolita linia sprawi, że będą wyglądały niemal jak ściana, na której tle, oczywiście w pewnej odległości stanąć może stół, czy inne sprzęty. W taki sposób uzyskamy dużo schowków do przechowywania rzeczy.

Odpowiednio oddzielmy miejsca o innych funkcjach

Można to zrobić na kilka sposobów. Najlepiej wyróżnić poszczególne strefy innymi materiałami lub kolorami. Mamy do dyspozycji całą masę różnych surowców jak tapety, szkło, płytki, beton architektoniczny, kamień, drewno i wiele innych. Obecnie na rynku jest sporo różnorodnych rozwiązań, które pomogą estetycznie i logicznie zaaranżować przestrzeń.

W jaki sposób? Kawalerka pełni te same funkcje, co każde mieszkanie, jednak wszystko odbywa się na znacznie mniejszej powierzchni. Tutaj również konieczne jest stworzenie strefy relaksu, snu, miejsca na przyrządzanie i wspólne spożywanie posiłków, czy choćby kącika do pracy twórczej. Należy jednak uważać, by tych podziałów nie wprowadzać zbyt dużo, ponieważ w ten sposób mogą powodować niepotrzebny chaos. Wystrzegać trzeba się szczególnie ścianek działowych, czy parawanów, które dodatkowo zmniejszą ilość dostępnego metrażu.

Dobrze zastanówmy się nad wyborem odpowiedniej podłogi

Tutaj przechodzimy do kolejnego punktu, czyli do kwestii podłóg w mieszkaniu. Trzeba pamiętać o tym, by nieodpowiednią decyzją nie uszczuplić wizualnie już i tak ograniczonego miejsca. Na tak małej powierzchni zaleca się jednolitą posadzkę, która spowoduje, że wnętrze będzie się spajać w jedną całość. Ewentualne podziały poszczególnych stref warto zasygnalizować innym materiałem lub kolorem na ścianie. Natomiast podłoga wykonana z tego samego surowca będzie trzymała całą aranżację w ryzach.

Więcej jasnych kolorów

Nie ma sensu dodatkowo zmniejszać wizualnie kawalerki zbyt ciemnymi odcieniami. Jasne barwy wprowadzą optycznie więcej przestrzeni. Mowa tutaj między innymi o klasycznej bieli, delikatnych szarościach, jasnych pastelach, beżach. Mając takie uniwersalne tło, łatwo będzie nam dobrać mocniejsze akcenty kolorystyczne, widoczne na przykład w dodatkach. To spowoduje, że cała kompozycja nie będzie ani trochę monotonna. Podobnie sytuacja wygląda z powierzchniami błyszczącymi, które odbijają światło. Działają one na korzyść, ponieważ dzięki nim pokój wydaje się bardziej rozświetlony, a tym samym jaśniejszy.

Jeśli tylko zwrócimy uwagę na powyższe kwestie podczas urządzania kawalerki, to będziemy mieli pewność, że wykorzystamy jej możliwości w stu procentach. Natomiast przebywanie w takim miejscu będzie po prostu przyjemnością.