W budownictwie – jak zresztą w każdej dziedzinie – obowiązuje moda, która zmienia się praktycznie co sezon. Dotyczy to także pomysłów na elewacje. Najnowsze trendy odnoszą się przede wszystkim do kolorystyki oraz materiałów wykorzystywanych do wykańczania ścian zewnętrznych. Które z nich wybrać, aby przetrwały lata i nie znudziły się zbyt szybko? Podpowiadamy!

Najnowsze trendy w elewacji domów

Jeszcze do niedawna pojęcie „modne elewacje” praktycznie nie istniało. Kwestię wykańczania ścian zewnętrznych spychano na margines, ograniczając się do wyboru samego tynku, co było spowodowane niskim budżetem i ograniczonym dostępem materiałów elewacyjnych. Z czasem jednak modne elewacje domów zaczęły zyskiwać na znaczeniu. Dotychczasowe, niczym niewyróżniające się aranżacje zostały zastąpione przez projekty, które, mimo że są stonowane i neutralne, od razu przyciągają wzrok. Najnowsze trendy w elewacji domów to przede wszystkim pomysłowość. Nie brakuje w nich odważnych połączeń materiałów oraz eksperymentów z kolorami.

Pomysły na modne elewacje domów w 2022 i nie tylko

1. Nieotynkowana cegła

Jeszcze jakiś czas temu nikt by nie pomyślał, że nieotynkowane cegły będą ozdabiać modne elewacje domów jednorodzinnych. Zdjęcia z magazynów architektonicznych mówią jednak same za siebie – to najnowszy trend w wykańczaniu ścian zewnętrznych. Projektanci upodobali sobie zwłaszcza cegły w kolorze brudnego brązu, które wykorzystują na elewacjach w różnych odcieniach.

2. Tynk, deski i kamień

Łączenie ze sobą różnych materiałów, na pierwszy rzut oka zupełnie niepasujących do sobie, jest domeną współczesnego budownictwa. Niektóre modne elewacje domów 2022 opierają się na wykorzystaniu starego dobrego tynku i uzupełnieniu go bardziej nowoczesnym kamieniem dekoracyjnym oraz deskami.

3. Klinkier z dodatkiem cegły

Elegancki, a jednocześnie surowy klinkier bardzo często ozdabia modne elewacje domów jednorodzinnych. Zdjęcia budynków wykończonym tym materiałem prezentują się naprawdę spektakularnie. Dla osiągnięcia lepszego efektu uzupełnia się go o cegłę w klasycznych odcieniach bieli, czerni i szarości. Wówczas aranżacja zyskuje bardziej ekstrawaganckiego charakteru, ale wciąż jest subtelna.

4. Przenikanie się dachu i elewacji

Modne elewacje domów jednorodzinnych nie kończą się tylko wykończeniu samych ścian zewnętrznych. Zgodnie z ostatnimi trendami płaszczyzny dachu i frontu przenikają się, tworząc harmonijną całość. Można to osiągnąć za pomocą ceramicznej dachówki o walorach dekoracyjnych.

5. Tynk w nowoczesnym wydaniu

Choć w dużej mierze odeszły w zapomnienie, w niektórych przypadkach tynki wciąż ozdabiają modne elewacje domów jednorodzinnych. Zdjęciatakich budynków od razu rzucają się w oczy i sprawiają, że trudno o nich zapomnieć. Dlaczego? Ze względu na nietypowąbryłę, odważne połączenia kolorów oraz dużą ilość przeszkleń, które nadają elewacji niezwykle nowoczesnego charakteru.

6. Beton

Modne elewacje doskonale uzupełnia beton architektoniczny w postaci płyt. Jest odporny nas szkodliwe warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, a przy tym estetyczny oraz elegancki. Świetnie sprawdzi się zwłaszcza do podkreślenia minimalistycznych brył w stylu industrialnym.

Gdzie kupić beton architektoniczny? Produkcją i sprzedażą płyt wykonanych z tego surowca zajmuje się Modern Concrete. Posiadamy szeroki wybór dostępnych odcieni oraz faktur, dlatego dopasowanie ich do swojego pomysłu na wykończenie domu nie powinno stanowić problemu. Szczegóły naszej oferty można znaleźć w zakładce „Płyty elewacyjne z betonu architektonicznego”.

Szukasz inspiracji na wykorzystanie betonu architektonicznego na elewacji? Zajrzyj do artykułów: „Domy ze szkła, metalu i betonu – czym wyróżnia się architektura XXI wieku?” i „Ciekawe pomysły na wykończenie elewacji betonem i kamieniem”.

Modne kolory elewacji domów jednorodzinnych

Jakiś czas temu modne kolory elewacji domów jednorodzinnych były wyraziste i energetyczne. Królowała czerwień, żółć, pomarańcz czy czerwień. Dziś ściany zewnętrzne maluje się jednak przede wszystkim na stonowane barwy. Dominuje biel, szarość oraz beż. Modne kolory elewacji domów w 2022 roku czerpią również inspirację prosto z natury. Stonowana zieleń, piaskowy, pszenica czy zgaszony brąz nie tylko efektownie ozdabiają ściany budynków, ale również doskonale harmonizują z otaczającą je przyrodą.