Strona główna » Kolorystyka nowoczesnego biura, czyli co nieco o trendach w aranżacjach

Kolorystyka nowoczesnego biura, czyli co nieco o trendach w aranżacjach

23 sierpnia, 2023

Dla jednych biuro to miejsce, do którego przychodzi się na 8 godzin, by „odbębnić swoje” i szybko się stamtąd zmyć, dla innych jest to przestrzeń, w której spędza się większość czasu, a więc drugi dom. Dla jeszcze innych biuro to po prostu gabinet, przestrzeń do pracy. Niezależnie od podejścia, kolorystyka i wyposażenie biura mają ogromne znaczenie dla samopoczucia pracowników. Jakie kolory do biura zapewniają poprawę wydajności i pozwalają czerpać więcej satysfakcji z pracy?

Nowoczesne biuro – jak je urządzić?

Aranżacja przestrzeni to sztuka, którą warto posiąść. Nie tylko po to, by stwierdzić, że wnętrze ładnie się prezentuje, ale przede wszystkim dlatego, by zwiększyć ergonomię i wygodę korzystania z pomieszczenia. Co jak co, ale biuro jest takim miejscem, które musi być zaprojektowane w sposób przemyślany. O tym, jak urządzić wygodne biuro w domu, pisaliśmy już wcześnie, tym razem skupimy się na tym, jakie kolory do biura będą najodpowiedniejsze, a jakich lepiej się wystrzegać? I właściwie, dlaczego kolorystyka w biurze ma znaczenie?

Zasady urządzania biura

kolory w biurzeBiuro to miejsce pracy. Powinno być tak zaaranżowane, by jak najmniej rzeczy tam rozpraszało. Niezależnie od tego, czy jest to biuro w domu, mały pokoik w wielkiej korporacji, czy też biuro typu open-space, przestrzeń musi być tak urządzona, by pracowało się w niej wygodnie.

Kolory ścian do biura powinny być stonowane i oddawać charakter pracy. W kreatywnych branżach można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa, podczas gdy w zawodach, gdzie wykonuje się analityczne prace, kolory w biurze powinny przede wszystkim nie rozpraszać.

Nowoczesne biura stawiaj na minimalizm i ergonomię, a każdy element ma tam swoje miejsce i jest niezbędny. Czasy, gdy biura były zawalone masą rozpraszaczy, fikuśnych figurek, wazoników, a w szafkach piętrzyły się stosy papierów, ksiąg i segregatorów sprzed 10 lat, już dawno minęły. Dla poprawy wydajności pracy lepsza jest przestrzeń i minimalizm w wystroju. Biurko z szufladami, wygodny fotel biurowy, szafka podręczna na papiery, przestrzeń do pracy i koniecznie dobre oświetlenie naturalne oraz sztuczne. Oświetlenie sprawia, że kolor ścian w biurze będzie żywszy i jaśniejszy, co automatycznie poprawi samopoczucie pracownika. Światło ma też znaczenie dla komfortu pracy i zdrowia oczu.

Niezależnie od tego, jaka kolorystyka biura będzie dominująca, w gabinecie zawsze powinno znaleźć się miejsce dla małego kwiatka, który wniesie nieco świeżości i natury do sterylnego pomieszczenia w miejskiej dżungli.

Jaki kolor ścian do biura?

Najbezpieczniejszy i najbardziej uniwersalny będzie kolor biały, z którym komponuje się każde inne zestawienie, więc jeżeli zechcesz zaszaleć z barwami podłogi, mebli i wyposażenia to tylko na białym tle. Kolory w biurze powinny być przede wszystkim spokojne i stonowane. Innym, uniwersalnym kolorem, szczególnie przez nas polecanym będzie szarość i jego odcienie. Betonowy szary świetnie sprawdzi się w nowoczesnych, minimalistycznych i industrialnych wnętrzach, jako podstawa do tworzenia wymyślnych aranżacji.

Najnowsze trendy w aranżacji nowoczesnych biur wskazują na beton architektoniczny. Jego możliwości w zakresie aranżacji są bardzo szerokie. Zresztą, wystarczy tylko spojrzeć na nasze realizacje, by przekonać się, że betonowe płyty mają swój niepowtarzalny urok. Montując takie ozdobne płyty, już nie musisz zastanawiać się, jaki kolor ścian do biura wybrać, ponieważ same w sobie stanowią ozdobę. Oczywiście możesz je pomalować na dowolny kolor. To od Ciebie zależy aranżacja biura. Kolory, które z pewnością będą pasowały to: szarości, beże niebieski i jego odcienie, zielony, pomarańczowy. Wystrzegaj się natomiast barw przygnębiających, takich jak czarny i brązowy oraz jaskrawych, takich jak róże, głębokie czerwienie czy żółcie.

Kolory w biurze, co oprócz ścian?

Aranżacja przestrzeni to nie tylko ściany, to również meble, przedmioty oraz ozdoby. Jeżeli chodzi o zestawienia kolorystyczne, to najlepiej postawić na sprawdzone rozwiązania. Jak już wspomnieliśmy, kolory do biura powinny być harmonijne i uniwersalne. Kolor ścian do biura powinien być odmienny od koloru mebli, a te powinny być uzupełnione jakimś innym dodatkiem, który będzie przełamywał całą kompozycję. Tak stworzona aranżacja, zgodna z zasadą trzech kolorów, będzie spójna, harmonijna i miła dla oka.

Udostępnij: