Strona główna » Kącik majsterkowicza, jak ergonomicznie rozłożyć i dobrać potrzebne narzędzia do pracy?

Kącik majsterkowicza, jak ergonomicznie rozłożyć i dobrać potrzebne narzędzia do pracy?

23 sierpnia, 2023

Domowy warsztat to świetny sposób na nudę i odprężenie dla każdego, kto lubi majsterkować. Nie potrzeba wcale do niego wielkiego pomieszczenia czy specjalnie przystosowanego lokalu. Czy wiesz jak urządzić kącik majsterkowicza w garażu czy piwnicy? Zainspiruj się i sprawdź jakie narzędzia i meble wybrać do domowego warsztatu.

Jak urządzić kącik majsterkowicza w garażu czy piwnicy?

Mały garaż czy niewielkich rozmiarów piwnica w bloku także mogą okazać się świetnym miejscem dla miłośników drobnych robót ręcznych. Aby urządzić ergonomiczny kącik majsterkowicza, wystarczy trochę sprzętu i odpowiednie rozplanowanie umieszczanych tam mebli czy przyrządów. Wygospodarowanie odpowiedniego miejsca warto zacząć od dokładnych pomiarów pomieszczenia. W ten sposób dużo łatwiej będzie wybrać te meble, które nie sprawią, że pracownia się zagraci. Ponadto dobrze jest zastanowić się, do czego będzie służyło to miejsce. Może być wykorzystane do napraw sprzętów domowych i wszelkich uszkodzonych rzeczy typu zabawki, biżuteria, elektronika, ale również jako miejsce do rozwijania pasji. Korzystając z porad majsterkowiczów, coraz więcej osób samodzielnie wytwarza dekoracje do domu, rzeźbi w drewnie lub spełnia się w innych tego typu czynnościach.

Ważnym aspektem przy urządzaniu warsztatu będzie również pozostawienie odpowiednio dużo miejsca do przemieszczania się. Zbyt ciasna pracownia może przytłoczyć i zniechęcić do dalszych eksperymentów. Główną rolę gra tu także odpowiednie oświetlenie. Jeśli w pomieszczeniu nie ma dostępu do światła dziennego, należy zastosować światło sztuczne w postaci oświetlenia głównego oraz funkcyjnego. Pozwoli to na przyjemniejszą i bardziej precyzyjną pracę, która nie będzie męczyła oczu. Garaż jest doskonałym miejscem na wykorzystanie go w celach warsztatowych, ponieważ bezpośrednio wychodzi na otwartą przestrzeń. W razie potrzeby wyniesienia lub wniesienia sprzętu nie będzie to stanowiło żadnego problemu. Ponadto garaże najczęściej posiadają okna, a w ciepłe dni wietrzenie tego pomieszczenia będzie znacznie prostsze niż w przypadku piwnic. Jeśli chodzi o piwnice w blokach, kącik majsterkowicza będzie świetnym pomysłem ze względu na dostęp do prądu, bliskość od mieszkania oraz prywatność i ogrzewanie zimą.

Jakie urządzenia i meble wybrać do domowego warsztatu?

wkrętarkaAby ergonomicznie urządzić pracownię dostosowaną do domowych potrzeb, należy wybrać przede wszystkim te meble i urządzenia, które są na początek niezbędne. Na rynku można znaleźć mnóstwo produktów dostosowanych do realiów małych pomieszczeń. Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić kącik majsterkowicza, żeby wszystko, co niezbędne się zmieściło, koniecznie skorzystaj z tych rad.

 

 

  • Przede wszystkim wybieraj meble, które w razie potrzeby łatwo jest przestawić. Do takich elementów należy m.in. wózek narzędziowy na kółkach. Jego zaletą jest możliwość wyprowadzenia go z pomieszczenia, gdy akurat jest taka potrzeba, dzięki czemu zwolni się trochę miejsca potrzebnego przy niektórych czynnościach. Dodatkowo łatwo uporządkujesz w nim swoje narzędzia takie jak: imadła, lutownice, kombinerki, obcęgi czy wiertła.
  • Do mebli, które przydadzą się w kąciku majsterkowicza, dodać należy również odpowiednio duży stół roboczy, wygodny stołek obrotowy, a także regały. Półki można umieścić na ścianach, a nawet w ich kątach, dlatego nie zajmują dużo miejsca i mogą pomieścić wszelkie niezbędne narzędzia do pracy.
  • Świetnym dodatkiem będzie również tablica magnetyczna, na której będą wisiały klucze i elementy metalowe.
  • Jeżeli praca wymaga dużego skupienia na małych elementach, przydatne mogą okazać się szkła powiększające na specjalnych statywach.

Kącik majsterkowicza z wykorzystaniem betonu architektonicznego

Ciekawym i funkcjonalnym pomysłem na wykończenie wnętrza warsztatu domowego, będzie wykorzystanie betonu architektonicznego. Jeśli myślisz o tym, jak urządzić pracownię, aby czuć się w niej komfortowo, poleca się zastosować właśnie tego typu wykończenie. Beton architektoniczny daje niezwykle wiele możliwości aranżacji. Zaczynając od podłóg, po ściany i kończąc na elementach takich jak blaty i półki. Świetnie sprawdzi się zamiast tynku czy płyt gipsowo-kartonowych. Wszystkie powstałe zabrudzenia wyciera się szybko, a na betonie architektonicznym nie zostają żadne plamy. Ponadto wyglądają dobrze, nawet po wielu zabrudzeniach i myciach, dlatego posłużą przez długi czas. Beton jest także odporny na kwasy i oleje, których dużo używa się w kąciku majsterkowicza.

Udostępnij: