Strona główna » Jak praktycznie urządzić kawalerkę?

Jak praktycznie urządzić kawalerkę?

23 sierpnia, 2023

Deweloperzy coraz chętniej oferują mniejsze metraże zamiast wielkich, przestronnych wnętrz. Kawalerki, nazywane też mikroapartamentami, stają się bardzo popularne, szczególnie wśród inwestorów lub studentów. Niewielka przestrzeń stawia jednak wiele wyzwań – musi być sensownie urządzana, by stanowiła komfortową przestrzeń do życia, a jednocześnie była to estetyczna, nowoczesna kawalerka. Aranżacja takiej przestrzeni powinna uwzględniać wszystkie potrzeby mieszkańca – czyli przestrzeń do odpoczynku, jedzenia i pracy. Jak najlepiej osiągnąć taki efekt? Jaka powinna być komfortowa kawalerka, wystrój której będzie uwzględniał też praktyczne aspekty? Poniżej kilka rad.

Schowki, dużo schowków

Niewielka przestrzeń ma swoją cenę – nie można mieć zbyt wielu rzeczy, trzeba też zadbać o miejsce do przechowywania tych absolutnie niezbędnych. Dobrym rozwiązaniem wydaje się inwestycja w meble na wymiar, które pozwolą wykorzystać maksymalnie dostępną przestrzeń – nawet gdy jest to kawalerka 25m. Aranżacja takiego niewielkiego mieszkania powinna uwzględniać na przykład pawlacze. Oczywiście, warto zadbać o ich estetyczny aspekt, by nie stworzyć efektu mieszkania rodem z PRL. Warto wykorzystać też przestrzenie pod oknami i pomyśleć różnych podestach, w których ukryje się zapasową pościel albo sprzęt turystyczny, niepotrzebny na co dzień. Świetny pomysł to także wszelkiego rodzaju antresole. Oczywiście, to wchodzi w grę tylko w wysokich pomieszczeniach, najczęściej w kamienicach.

Mała kawalerka – aranżacja ją powiększy

Gdy mamy więcej przestrzeni – np. kawalerka 30m – aranżacja może uwzględniać więcej miejsca do odpoczynku, np. wygodniejszą kanapę czy stylizowane fotele. O ile w dużym mieszkaniu warto zastosować podział na strefy funkcjonalne nawet w jednym pomieszczeniu (np. część jadalna i wypoczynkowa w salonie), o ile w kawalerce to rozwiązanie sprawi, że będzie wydawała się na ciaśniejszą niż jest w rzeczywistości. Właśnie dlatego warto zadbać o takie rozwiązania, które nie będą optycznie zmniejszały i tak małej kawalerki. Aranżacja powinna zawierać jak najmniej ostrych zmian kolorów i wzorów (w zasadzie warto w ogóle zrezygnować z drobnych wzorków, ewentualnie zastosować je tylko na jednej ścianie). Jasna kawalerka, wystrój utrzymany w jednolitej kolorystyce i używanie dużych płyt zamiast drobnych elementów wizualnie powiększą wnętrze.

Aranżacja wnętrz – kawalerka w stylu industrialnym

W kawalerkach świetnie się sprawdzi styl industrialny. Ściany wyłożone dużymi betonowymi płytami będą uniwersalne i jasne – dzięki temu mieszkanie wizualnie się powiększy, nie będzie wyglądało jak mała kawalerka. Aranżacja musi zawierać szafki, a dzięki lekko przemysłowemu sznytowi można je zamontować w naprawdę dziwnych miejscach, np. pod samym – mimo wszystko będą pasowały i dodadzą mieszkaniu charakteru. W dodatku taka stylistyka umożliwia na naprawdę wielofunkcyjne wykorzystywanie mebli – stolikiem może być skrzynka, w której zmieszczą się różne drobiazgi, a magazynowe regały sięgną samego sufitu, pozwalając na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Do takiej nowoczesnej kawalerki w stylu industrialnym warto dodać zielone akcenty. Kwiaty złagodzą surowy klimat betonu i metalu, a oprócz tego wpłyną pozytywnie na jakość powietrza. Wielu osobom marzy się zielona kawalerka – wystrój wnętrz zdecydowanie powinien zawierać roślinność.

Nowoczesna kawalerka może być naprawdę funkcjonalnym mieszkaniem. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia aranżacja – zadbanie o schowki i wielofunkcyjne meble, ale także o odpowiedni wystrój. Jasne kolory, duże betonowe płyty i trochę roślinności sprawią, że nawet mała kawalerka będzie świetnym miejscem do życia – prawdziwym domem.

Udostępnij: