Deweloperzy coraz chętniej oferują mniejsze metraże zamiast wielkich, przestronnych wnętrz. Kawalerki, nazywane też mikroapartamentami, stają się bardzo popularne, szczególnie wśród inwestorów lub studentów. Niewielka przestrzeń stawia jednak wiele wyzwań – musi być sensownie urządzana, by stanowiła komfortową przestrzeń do życia, a jednocześnie była to estetyczna, nowoczesna kawalerka. Aranżacja takiej przestrzeni powinna uwzględniać wszystkie potrzeby mieszkańca – czyli przestrzeń do odpoczynku, jedzenia i pracy. Jak najlepiej osiągnąć taki efekt? Jaka powinna być komfortowa kawalerka, wystrój której będzie uwzględniał też praktyczne aspekty? Poniżej kilka rad.

Schowki, dużo schowków

Niewielka przestrzeń ma swoją cenę – nie można mieć zbyt wielu rzeczy, trzeba też zadbać o miejsce do przechowywania tych absolutnie niezbędnych. Dobrym rozwiązaniem wydaje się inwestycja w meble na wymiar, które pozwolą wykorzystać maksymalnie dostępną przestrzeń – nawet gdy jest to kawalerka 25m. Aranżacja takiego niewielkiego mieszkania powinna uwzględniać na przykład pawlacze. Oczywiście, warto zadbać o ich estetyczny aspekt, by nie stworzyć efektu mieszkania rodem z PRL. Warto wykorzystać też przestrzenie pod oknami i pomyśleć różnych podestach, w których ukryje się zapasową pościel albo sprzęt turystyczny, niepotrzebny na co dzień. Świetny pomysł to także wszelkiego rodzaju antresole. Oczywiście, to wchodzi w grę tylko w wysokich pomieszczeniach, najczęściej w kamienicach.

Mała kawalerka – aranżacja ją powiększy

Gdy mamy więcej przestrzeni – np. kawalerka 30m – aranżacja może uwzględniać więcej miejsca do odpoczynku, np. wygodniejszą kanapę czy stylizowane fotele. O ile w dużym mieszkaniu warto zastosować podział na strefy funkcjonalne nawet w jednym pomieszczeniu (np. część jadalna i wypoczynkowa w salonie), o ile w kawalerce to rozwiązanie sprawi, że będzie wydawała się na ciaśniejszą niż jest w rzeczywistości. Właśnie dlatego warto zadbać o takie rozwiązania, które nie będą optycznie zmniejszały i tak małej kawalerki. Aranżacja powinna zawierać jak najmniej ostrych zmian kolorów i wzorów (w zasadzie warto w ogóle zrezygnować z drobnych wzorków, ewentualnie zastosować je tylko na jednej ścianie). Jasna kawalerka, wystrój utrzymany w jednolitej kolorystyce i używanie dużych płyt zamiast drobnych elementów wizualnie powiększą wnętrze.

Aranżacja wnętrz – kawalerka w stylu industrialnym

W kawalerkach świetnie się sprawdzi styl industrialny. Ściany wyłożone dużymi betonowymi płytami będą uniwersalne i jasne – dzięki temu mieszkanie wizualnie się powiększy, nie będzie wyglądało jak mała kawalerka. Aranżacja musi zawierać szafki, a dzięki lekko przemysłowemu sznytowi można je zamontować w naprawdę dziwnych miejscach, np. pod samym – mimo wszystko będą pasowały i dodadzą mieszkaniu charakteru. W dodatku taka stylistyka umożliwia na naprawdę wielofunkcyjne wykorzystywanie mebli – stolikiem może być skrzynka, w której zmieszczą się różne drobiazgi, a magazynowe regały sięgną samego sufitu, pozwalając na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Do takiej nowoczesnej kawalerki w stylu industrialnym warto dodać zielone akcenty. Kwiaty złagodzą surowy klimat betonu i metalu, a oprócz tego wpłyną pozytywnie na jakość powietrza. Wielu osobom marzy się zielona kawalerka – wystrój wnętrz zdecydowanie powinien zawierać roślinność.

Nowoczesna kawalerka może być naprawdę funkcjonalnym mieszkaniem. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia aranżacja – zadbanie o schowki i wielofunkcyjne meble, ale także o odpowiedni wystrój. Jasne kolory, duże betonowe płyty i trochę roślinności sprawią, że nawet mała kawalerka będzie świetnym miejscem do życia – prawdziwym domem.