Strona główna » Jak ochłodzić mieszkanie latem – przegląd rozwiązań

Jak ochłodzić mieszkanie latem – przegląd rozwiązań

23 sierpnia, 2023

Trzydzieści stopni na zewnątrz mieszkania, a wewnątrz niewiele mniej. Człowiek chciałby się gdzieś skryć przed prażącym słońcem, ale nie pomaga nawet zasłanianie okien grubymi firanami, a jedynym skutecznym sposobem na chwilowe ochłodzenie siebie, jest wejście pod zimny prysznic. Niestety na dłuższą metę tak nie da rady i trzeba poszukać skuteczniejszych sposobów, jak ochłodzić mieszkanie latem. Oto nasze propozycje.

Domowa klimatyzacja – niezawodne rozwiązanie

Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na odrobinę chłodu są klimatyzowane wnętrza. Myślisz, że to ogromna inwestycja, która wiąże się z generalnym remontem? Niekoniecznie. Na rynku dostępne są ciekawe i niedrogie urządzenia do prywatnego użytku, klimatyzatory typu split oraz monoblokowe, które można zainstalować w mieszkaniach w bloku, w kamienicach lub w domach. Klimatyzator to najlepszy sposób jak ochłodzić pokój latem. Do ochłodzenia pomieszczenia o powierzchni do 25 m2 w zupełności wystarczy urządzenie o mocy 2,5kW, a jego koszt to, w zależności od sklepu i producenta, około 1500 zł – 3000 zł netto. Jednak aby ochłodzić kilka pomieszczeń np. przestronne mieszkanie lub dom, potrzebny byłby już klimatyzator o większej mocy – ich ceny zaczynają się od 4000 zł w górę.

Osobom, które chcą poczuć przyjemny chłodek, ale niekoniecznie pragną inwestować w cały system wentylacyjno-klimatyzacyjny, możemy polecić tanie klimatyzatory o mocy do 2000 W, ich ceny zazwyczaj nie przekraczają 1000 zł, ale takie urządzenia mogą służyć wyłącznie do ochłodzenia małego pomieszczenia. Innym typem urządzeń są klimatyzery, czyli wentylatory przez które przepływa schłodzone powietrze – nie mają czynnika chłodzącego i wymagają wymiany specjalnych wkładów. To bardzo tanie, tymczasowe urządzenia, ale jeżeli zastanawiasz się, jak ochłodzić pokój w upalne dni, a nie chcesz instalować całej konstrukcji chłodzącej, to taki klimatyzer za kilkaset złotych powinien zdać egzamin.

Najczęściej spotykane modele klimatyzatorów to: monoblokowe, czyli będące jedną, zamkniętą całością i mogą być zainstalowane w pomieszczeniach, w których jest możliwość wyprowadzenia rury na zewnątrz. Klimatyzatory Split to najpopularniejsze modele do mieszkań w blokach. Składają się z dwóch części, z których jedna znajduje się wewnątrz, a druga na zewnątrz budynku. Multi-split to z kolei urządzenia pozwalające połączyć kilka klimatyzatorów wewnętrznych z jedną jednostką zewnętrzną, w celu zmniejszenia kosztów instalacji wielu klimatyzatorów typu split.

Jak ochłodzić mieszkanie – jeśli nie klimatyzator, to co?

jak ochłodzić pokójNie każdy może mieć ochotę oraz finanse na instalowanie porządnego klimatyzatora, do którego przecież dochodzą jeszcze późniejsze koszty eksploatacji, konserwacji, czyszczenia, uzupełniania czynnika chłodzącego itd.

Dużym błędem jest otwieranie okien podczas upalnego dnia, by przewietrzyć mieszkanie. W ten sposób ciepłe powietrze z zewnątrz przedostaje się do środka. Współczesne okna mają niski współczynnik przenikania ciepła Uw, co oznacza że nie powinny przepuszczać temperatury na zasadzie dyfuzji (o ile są szczelnie zamknięte). Aby ochłodzić mieszkanie latem warto zasłonić okno firankami lub roletami. Możesz też nakleić specjalne folie przeciwsłoneczne na okna – te zapewniają przyjemne zacienienie wnętrza i odbijają dużą cześć promieni słonecznych, nie dopuszczając do nagrzewania się pokoju. Wietrzenie mieszkania najlepiej przeprowadzać rano i wieczorem, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa.

Aby ochłodzić pokój warto dodatkowo nawilżać pomieszczenie np. ustawić pod oknem parowniki i kwiaty oraz chociażby małe wentylatorek, który wprawi powietrze w ruch. Takie wentylatory można kupić w każdym markecie i kosztują kilkadziesiąt złotych.

Planujesz remont? Pomyśl jak ochłodzić mieszkanie latem w upalne dni!

Już na etapie budowy lub remontu mieszkania należy pomyśleć o tym, jak pokoje będą zachowywały się podczas wysokich temperatur. Warto zainwestować w energooszczędne rozwiązania np. w okna o niskim współczynniku przenikania ciepła oraz w dobrą izolację ścian. Pamiętaj również, że różne materiały wykończeniowe inaczej będą się zachowywały w wysokich temperaturach, np. plastikowe panele ścienne mocno się nagrzewają, podczas gdy ściany otynkowane lub wyłożone betonem architektonicznym nie przyjmują ciepła w aż takim stopniu.

Udostępnij: