Strona główna » Home office. Aranżacja domowego biura

Home office. Aranżacja domowego biura

23 sierpnia, 2023

W czasach lockdownu odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni do pracy we własnym domu czy mieszkaniu to już konieczność. Jeżeli zastanawiasz się, jak urządzić domowe biuro, a brakuje Ci pomysłów na aranżacje – sprawdź nasze wskazówki i zainspiruj się! Urządź sobie wygodny home office, o którym zawsze marzyłeś i pracuj z domu z prawdziwą przyjemnością.

Domowe biuro – inspiracje a potrzeby czyli skąd bierze się potrzeba zmian i rearanżacji wnętrz?

domowe biuro home office pracaWszystkie modyfikacje, których dokonujemy w domowej przestrzeni mają zwykle źródło w palącej potrzebie zmiany. Może ona być spowodowana m.in. powiększeniem się rodziny, zmianą trybu życia, niespodziewaną sytuacją życiową czy też po prostu zgromadzeniem potrzebnego i odkładanego wcześniej na remont kapitału. Zmiana najczęściej jest więc podyktowana chęcią poprawy funkcjonalności i wygody, a przede wszystkim estetyki wnętrz, w których przebywamy każdego dnia. Jeśli chodzi o domowe biuro, to oczywiście wiele osób zostało zmuszonych przez lockdown do pracy z domu, a tym samym do stworzenia od nowa (lub polepszenia i przeorganizowania) w przestrzeni mieszkalnej warunków do home office.

Nie można jednak zapomnieć o roli, jaką w każdym takim procesie przemiany i aranżacji wnętrz odgrywa inspiracja. Zobaczyłeś piękny wystrój domowego biura w filmie czy ulubionym serialu? Znajomy na wideorozmowie pochwalił Ci się, jak ma urządzone nowe biuro domowe i przyszło Ci na myśl, że dobrze byłoby mieć podobne? Świetnie! Od potrzeby zmian, poprzez inspirację, przyszedł już więc czas na konkretne działania.

Aby do nich przejść zastanów się jeszcze przez chwilę, jaki design mebli, ich wzornictwo, kolory lub materiał, z którego zostały wykonane najbardziej trafia w Twoje osobiste upodobania? Musisz zdawać sobie sprawę, że pracując w trybie home office będziesz spędzał dużo czasu w gabinecie, który sobie urządzisz. Oprócz ciszy, skupienia i przestrzeni do pracy, będziesz potrzebował się po prostu w nim dobrze i swobodnie czuć. Być może od zawsze podobał Ci się konkretny styl i chciałbyś podczas urządzania domowego biura podążać właśnie w jego kierunku?

Domowe biuro – aranżacje czyli wybór stylu

Mając wybrany konkretny styl będzie Ci o wiele łatwiej podążać jego tropem i urządzić wymarzone domowe biuro. Gabinet w domu możesz zaaranżować na milion różnych sposobów, jednak mając w głowie konkretne wyznaczniki konwencji, będziesz mógł dobierać według nich wszystkie potrzebne meble, dodatki i akcesoria.

Domowe biuro skandynawskie

Jeżeli wiesz, że jesteś fanem nowoczesnego stylu skandynawskiego, to automatycznie zwrócisz uwagę na prostotę, jasne kolory i naturalne materiały podczas wyboru biurka, fotela biurowego czy regałów. Spodoba Ci się drewno, a z nim genialnie będą współgrać elementy z betonu architektonicznego. Ponieważ beton pasuje do palety barw charakteryzujących ten styl, zdecydowanie sprawdzi się na większych powierzchniach domowego biura (np. jako posadzka lub płyta ścienna). O innych stylach wystroju wnętrz z dodatkiem betonu, przeczytasz w tym artykule.

Domowe biuro industrialne

Wiele firm i startupów posiada biura w miejscach, które dawniej stanowiły pomieszczenia przemysłowe (fabryki, magazyny). Spora, otwarta przestrzeń, rustykalne barwy (duża ilość beżu i brązu), cegła na ścianie, metalowe nogi biurek i krzeseł, ciężkie, masywne drewniane blaty i beton – to właśnie biuro w stylu industrialnym. Być może przed pandemią pracowałeś w takim biurze i chciałbyś w domowej przestrzeni znów poczuć biurowy klimat, do którego jesteś przyzwyczajony? Postaw więc na prostą, solidną konstrukcję mebli pozbawioną zdobień i na motyw drewna z metalem w domowym biurze.

Domowe biuro w stylu glamour

Dwa poprzednie style z pewnością znajdą swoich zwolenników wśród mężczyzn, styl glamour domowego biura będzie natomiast idealny dla pań. Siłą gabinetu home office w stylu glamour z pewnością będą dodatki. Ozdoby i akcesoria biurowe w srebrze lub złocie. Do takiego biura możesz wstawić wszystko, co kojarzy Ci się z luksusem. Uważaj jednak, aby nie przesadzić. Bardzo istotny będzie tutaj ogólny efekt, który powinien budzić zachwyt bogactwem, a jednocześnie mocno odstawać od tradycyjnych aranżacji. Stawiaj tu na pikowane, rzeźbione barokowe meble. Do zdobionego biurka dostaw duży, wygodny biurowy fotel skórzany. Na biurowych regałach stawiaj błyszczące dodatki, kup kryształowe lampy i nie bój się kolorów takich, jak intensywny fiolet czy róż zestawiony z bielą lub czernią.

Podczas wszelkich zmian aranżacji domowego biura lub w czasie tworzenia tej przestrzeni od nowa, pamiętaj przede wszystkim o Twoich upodobaniach, przyzwyczajeniach i stylu pracy. Nie podążaj bezwzględnie za modą i dbaj o to, aby meble biurowe nie tylko cieszyły oko, ale również był jak najbardziej funkcjonalne podczas pracy na home office. Wygodne krzesło z oparciem dla pleców (rozważ też zagłówek, jeżeli pracujesz wiele godzin przed komputerem) oraz odpowiednio dopasowane na wysokość i szerokość biurko to podstawa. Powodzenia w urządzaniu domowego biura!

Udostępnij: