Ściany i ścianki działowe są elementami konstrukcji pomieszczenia i służą do oddzielania od siebie poszczególnych stref. Ale to nie znaczy, że muszą być nudne i nijakie. Wiesz, czym się charakteryzują ściany działowe, z czego mogą być zrobione i jakimi właściwościami powinny się wyróżniać? A ponad wszystko, czy płyty z betonu architektonicznego nadają się jako wykończeniowy materiał na lekkie ściany działowe?

Z czego zrobić ściany działowe?

ściana działowa z płyt gipsowo kartonowychŚciany działowe mogą oddzielać od siebie pokoje, wydzielać jakieś określone przestrzenie lub pełnić funkcję dekoracyjną. W przeciwieństwie do ścian konstrukcyjnych i nośnych, te nie przenoszą obciążeń i nie muszą być tak masywne. Ściany działowe będące elementem domu lub mieszkania wykonywane są z materiału lekkiego, ale trwałego i dobrze izolującego hałas – najczęściej z betonu komórkowego lub z cegły.

Te lekkie ścianki działowe, będące tylko konstrukcjami estetycznymi i wydzielającymi strefy mogą być wykonane np. z płyt gipsowo-kartonowych. Można je postawić w dowolnym momencie i prawie w dowolnym miejscu, ponieważ nie podtrzymują konstrukcji budynku. Można je otynkować, pomalować lub obłożyć wewnętrznymi płytami ściennymi Modern Concrete, zapewniając im niepowtarzalny design. Chcesz wiedzieć, jak wygląda to w rzeczywistości? Koniecznie zajrzyj do działu realizacje Modern Concrete.

Istotnymi parametrami, które trzeba brać pod uwagę przy wyborze materiału są ciężar oraz izolacyjność akustyczna. Im wyższy współczynnik izolacji akustycznej, tym lepsze tłumienie dźwięków. W przypadku przegród przekraczających masę 100 kg/m2 konieczne jest sprawdzenie wytrzymałości stropu, dotyczy to zwłaszcza ścian z cegły, których masa wraz z tynkiem może wynieść nawet 255 kg/m2.

Dla przykładu oto kilka parametrów materiałów:

  • Pełna cegła – grubość bez tynku 12 cm, masa bez tynku 215 kh/m2, Współczynnik izolacyjności akustycznej RA1 47dB;

  • Cegła dziurawka – grubość bez tynku 6,5 cm, masa bez tynku 90 kg/m2, Współczynnik izolacyjności akustycznej RA1 38 dB;

  • Beton komórkowy 600 – grubość bez tynku 12 cm, masa bez tynku 70/m2, Współczynnik izolacyjności akustycznej RA1 38 dB;

  • Ścianka gipsowo-kartonowa z poszyciem jednowarstwowym – grubość bez tynku 7,5 cm, masa bez tynku 26/m2, Współczynnik izolacyjności akustycznej RA1 36 dB;

  • Ścianka gipsowo-kartonowa z poszyciem dwuwarstwowym – grubość bez tynku 10 cm, masa bez tynku 50/m2, Współczynnik izolacyjności akustycznej RA1 43 dB.

Materiał, z którego zostanie wykonana ściana działowa powinien zależeć od parametrów, jakie chcemy uzyskać. Wiadomo, że murowana ściana działowa z cegły lub betonu komórkowego będzie znacznie odporniejsza i zapewni lepszą izolację, ale niestety będzie dużo droższa. W miejscach, gdzie zależy nam jedynie na dzieleniu wnętrz prawdopodobnie wystarczą lekkie ściany działowe z płyt kartonowo-gipsowych.

Można też zdecydować się na szklaną ściankę działową z matowego lub przezroczystego szkła np. w metalowej ramie, która będzie ciekawą alternatywą i wizualnie wydzieli osobne strefy. Takie rozwiązanie popularne jest na przykład w kuchni lub w łazience.

Ściany działowe a beton architektoniczny

Sama ściana działowa to po prostu przegroda, która wymaga wykończenia. Możliwości jest wiele, najpopularniejszy jest, rzecz jasna, tynk. My polecamy nieco inne, ciekawsze rozwiązanie. Wewnętrzne płyty ścienne z dekoracyjnego betonu architektonicznego nadadzą ścianie surowego, wyjątkowego charakteru. Trzeba jednak pamiętać, że na niektórych rodzajach ścian np. z płyt g-k wymagane jest dodatkowe wzmocnienie ze względu na dość dużą wagę elementów, dlatego o takim wykończeniu lepiej pomyśleć na etapie budowy, a nie dopiero gdy ścianka już powstanie. Na innych rodzajach elewacji można bez problemu je zamocować. Pojedyncza płyta o wymiarach 60 cm/60 cm i grubości 1,1 cm waży 13 kg, a płyta 50/100 cm o grubości 1,5 cm waży 15 kg.

Dekoracyjne ściany działowe zapewniają wysoką estetykę pomieszczenia, dobrze komponują się z pozostałymi elementami wyposażenia i wystroju, zapewniają też dobrą izolację akustyczną. Mogą obniżyć koszty ogrzewania domu, poprzez podzielenie wnętrza na mniejsze i łatwiejsze do ogrzania segmenty. A ponieważ lekkie ścianki działowe można postawić w każdej chwili np. podczas remontu, wydają się idealnym rozwiązaniem, by niezbyt inwazyjnie zmienić coś w rozkładzie mieszkania.