Strona główna » Domowa siłownia – czy to ma sens?

Domowa siłownia – czy to ma sens?

23 sierpnia, 2023

Siłownia w domu albo chociaż kącik treningowy to całkiem dobry sposób, by zadbać o kondycję fizyczną bez konieczności wychodzenia z domu. Może służyć jako alternatywa dla publiczny siłowni i ośrodków fitness lub jako uzupełnienie treningów. Wbrew pozorom domowa siłownia nie musi wiązać się z ogromnym wydatkiem. Jak zrobić siłownię w domu i nie nadwyrężyć zanadto budżetu? Oto kilka praktycznych pomysłów.

Lokalizacja

Zastanawiając się jak zrobić domową siłownię, na początku trzeba wziąć pod uwagę jej lokalizację. Potrzebujesz trochę miejsca do zagospodarowania. W najbardziej komfortowej sytuacji są osoby, mogące przeznaczyć całe pomieszczenie na salę treningową – piwnicę, garaż lub pokój. Siłownia domowa potrzebuje sporo miejsca, ale nawet nie dysponując dużą przestrzenią, też można osiągnąć ciekawe rezultaty. Na siłownię domową można wydzielić 2-3 metry kwadratowe z salonu lub pokoju albo sypialni. Opcji jest sporo, więc brak osobnego pomieszczenia nie powinien być przeszkodą.

Jak urządzić domową siłownię?

siłownia domowa sprzęt ciężaryGdy wiemy już, gdzie zrobimy salkę, czas zająć się przystosowaniem wnętrza. Projekt siłowni w domu powinien zakładać nie tylko sam sprzęt i wyposażenie, ale też przygotowanie podłogi i ścian do manewrowania ciężarami tak, aby nie narobić szkód.

Podłogę radzimy wyłożyć piankową matą amortyzującą. Panele, kafelki oraz innego rodzaju nawierzchnie mogą zostać uszkodzone, a tego byśmy nie chcieli. Dlatego podłogę powinna chronić piankowa mata, w ostateczności gruby dywan. Pianka ma tę zaletę, że w razie potrzeby można ją poskładać lub rozkładać tylko na czas treningów.

Również ściany wymagają zabezpieczenia, choć niekoniecznie już pianką. Polecamy materiał, który nie będzie się łatwo kruszył i obijał w przypadku zahaczenia sztangą lub innymi przyrządami do ćwiczeń. Na ściany w domowej siłowni polecamy płyty z betonu architektonicznego Modern Concrete. Płyty są mocne i odporne na uszkodzenia, a przede wszystkim ciekawie się prezentują, pozwalając na uzyskanie intrygujących rezultatów dekoracyjnych. Nawet jeżeli płyta ulegnie uszkodzeniu, można ją łatwo wymienić na nową, co z pewnością jest sporą zaletą tego rozwiązania. Urządzając siłownię w domu, warto wziąć pod uwagę rozstawienie elementów wyposażenia i wygospodarowanie takiej ilości miejsca, by nie zahaczać o nic i nie stwarzać ryzyka zniszczeń sprzętów, mebli i instalacji.

Ważne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczenia, aby mieć stałą wymianę powietrza. Podczas ćwiczeń intensywniej oddychamy i się pocimy, dlatego dopływ świeżego powietrza jest niezwykle istotny.

Domowa siłownia – zalety i wady

Czy zrobienie siłowni w domu to dobry pomysł? Tak, ale pod warunkiem, że zdasz sobie sprawę z tego, jakie są zalety i wady tego rozwiązania. Do niewątpliwych zalet prywatnej sali treningowej należą: możliwość ćwiczenia bez wychodzenia z domu i o każdej porze, a także brak innych osób, przeszkadzajek i kolejek do sprzętu. Z kolei minusami są: spore wydatki na start, mała różnorodność sprzętu, konieczność poświęcenia przestrzeni mieszkalnej, a także brak motywacji w postaci faktycznego „chodzenia” na siłownię. Czy plusy przeważą nad minusami i uznasz, że to rozwiązanie dla Ciebie? Cóż, to już zależy od Twojego podejścia do treningów.

Domowa siłownia – co potrzebne?

Koszt sprzętu do domowej siłowni może wynieść kilkanaście tysięcy, a może zamknąć się w kilkuset złotych – i naprawdę nie trzeba więcej. Oczywiście marząc o wypasionej, wielkiej siłowni z ekstra sprzętem, niemalże jak w salonach (albo i lepszym) można wydać krocie, ale na początek to wcale nie jest konieczne. Aby zrobić domową siłownię, musisz postarać się o sprzęt. Czego z pewnością potrzebujesz?

  • para hantli z obciążeniem 15 kg i możliwością zmiany ciężaru,
  • prosty gryf 150 cm i ok. 100 kg obciążenia,
  • ławeczka z regulacją skosu ze stojakami,
  • montowany do ściany drążek do podciągania,
  • mata do ćwiczeń,

I to jest niezbędny sprzęt, bez którego domowa siłownia nie może się obejść. Cała reszta to już dodatkowe akcesoria, które mogą, ale nie muszą się tam znaleźć. Są to między innymi:

  • wyciąg do ćwiczenia mięśni pleców,
  • stojak na sztangę umożliwiający wykonywanie przysiadów,
  • stojak na ciężary,
  • łamany gryf 120 cm,
  • modlitewnik,
  • ławeczka do brzuszków z regulacją konta nachylenia,
  • rower stacjonarny.

Chcąc zaprojektować naprawdę dobrą salę treningową, można zainwestować też w atlas do ćwiczeń, bieżnię oraz inne maszyny do ćwiczeń, ale to już znacznie większy wydatek.

Czy jest sens zrobić domową siłownię? Jeżeli zależy Ci na tym, by móc ćwiczyć w domu/mieszkaniu i być niezależnym od ogólnodostępnych sal treningowych, a przy tym masz wystarczającą ilość miejsca do zagospodarowania – to jasne, czemu nie?

Udostępnij: