Strona główna » Dom z dużymi oknami. Sprawdź, czy to dla Ciebie

Dom z dużymi oknami. Sprawdź, czy to dla Ciebie

23 sierpnia, 2023

Jak duże okna mogą wpłynąć na wygląd Twojego mieszkania? Jeżeli od zawsze podobały Ci się projekty domów z dużymi oknami, dowiedz się, z czym wiąże się takie rozwiązanie. Wielkoformatowe przeszklenia z pewnością wprowadzą wiele światła do Twoich pomieszczeń oraz dadzą Ci wrażenie otwartej przestrzeni. Duże okna to oczywiście także pewne minusy. Sprawdź wszystkie wady i zalety domu z dużymi oknami.

Moda na nowoczesne domy z dużymi oknami

Coraz częściej w projektach nowoczesnych domów jednorodzinnych pojawiają się duże, a czasem wręcz kolosalne okna, które zastępują całe ściany. Zdarza się, że pojedyncze tafle szklane dochodzą do wymiarów 3 metrów wysokości i nawet 5,5 metra szerokości! Domy z dużymi przeszkleniami zwykle stawiane są w górskich kurortach, gdzie królują przepiękne krajobrazy i nie trzeba ukrywać się przed wzrokiem przechodniów czy sąsiadów.

Mimo że tak duże okna nigdy nie będą „ciepłe” i nie uzyskają izolacji bliskiej parametrom przeciętnie ocieplonej ściany, to i tak wciąż cieszą się ogromną popularnością. Jest to dowód na to, że pragnienie przebywania w pomieszczeniach nasłonecznionych oraz maksymalnie otwartych na otoczenie niejednokrotnie wygrywa z wszelkimi względami praktycznymi.

Duże okna w domu – plusy i minusy

duże okna dom aranżacja mieszkaniaEfektowny, przepiękny wygląd, ogromna ilość naturalnego światła wpadającego do mieszkania, ładne widoki na drzewa i zieleń ogrodu czy niebo o wschodzie lub zachodzie słońca, to tylko niektóre z kuszących zalet posiadania domu z dużymi oknami. Miłośnicy nowoczesnego stylu i elegancji z pewnością zwrócą także uwagę na to, że wielkoformatowe przeszklenia szczególnie dobrze prezentują się w towarzystwie różnych odcieni szarości betonu i popielatych elewacji. Takie zestawienie często jest wykorzystywane w nowoczesnych domach z dużymi oknami.

Do ważnych zalet domu z przeszkleniami zaliczyć można również fakt, że zimą dzięki dużym szybom, możesz nieco bardziej ogrzać powietrze w pokojach, wykorzystując intensywniej wpadające do pomieszczeń światło słoneczne. Duże okna w domu powinny znajdować się wówczas od strony południa.

Przejdźmy do minusów, bo jak wiadomo – znajdzie się ich kilka. Do najistotniejszych wad, jakie posiada dom z dużymi oknami, zaliczyć można zwiększone ryzyko włamania oraz wysoką temperaturę pomieszczeń w letnie dni. Dobrym rozwiązaniem mogą się tu okazać zewnętrzne rolety antywłamaniowe, żaluzje i folie ochronne.

Mały dom z dużymi oknami to również pewne problemy aranżacyjne. Ścian, na których zamontowane są duże okna, nie można zastawiać meblami, czy sprzętami. Oprócz tego, szyby o dużych rozmiarach wymagają też częstego czyszczenia ich na dużych wysokościach. Wiadomo, że zabrudzone i zakurzone okna nigdy nie będą wyglądały estetycznie.

Nie można również nie wspomnieć o cenach. Domy z dużymi przeszkleniami to propozycja nie na każdą kieszeń i będzie z pewnością wymagała nieco większych nakładów finansowych, na które musisz być gotowy.

Musisz pamiętać, że dom z przeszkleniami wiąże się także z częstszym wycieraniem kurzu czy regularnym myciem podłóg i odkurzaniem dywanów. Wpadające przez duże okna naturalne światło potrafi wyeksponować nawet najdrobniejsze pyłki, zarysowania i plamy, zwłaszcza na ciemnych powierzchniach.

Duże okna. Kiedy nie powinieneś się na nie decydować?

Dom z dużymi oknami z pewnością nie jest rozwiązaniem dla Ciebie, gdy:

  • Twoje mieszkanie znajduje się w bliskim sąsiedztwie innych domów i nie chcesz zbytnio eksponować jego wnętrz sąsiadom i przechodniom,
  • Zależy Ci na tradycyjnej architekturze. Duże przeszklenia są raczej domeną bardziej nowoczesnych projektów,
  • Twój dom jest dość mały i montując ogromne okna, stracisz ustawne ściany, przy których mógłbyś poustawiać meble i inne elementy wyposażenia,
  • Rozkład pomieszczeń Twojego mieszkania, w których chciałbyś wypoczywać popołudniami, nie jest usytuowany od strony południowo-zachodniej. Wówczas nie będziesz mieć szansy np. wracając do domu po pracy, cieszyć się relaksem w doświetlonym dzięki dużym oknom salonie.

Zastanów się więc, jakie cechy ma Twój dom. Duże okna niestety nie są rozwiązaniem dla każdego. Wybierając okna, musisz zwrócić uwagę na kilka szczególnie ważnych parametrów. Jeżeli stoisz właśnie przed wyborem okien do swojego mieszkania lub domu, to z pewnością przydadzą Ci się wskazówki zawarte w tym wpisie.

Jak widzisz, projekty domów z dużymi oknami mogą zachwycić i sprawić, że nie przestaniesz marzyć o jak najszybszym wstawieniu wielkoformatowych przeszkleń do swojego lokum. Jeśli po przeczytaniu tego artykułu, nie zniechęciła Cię zbytnio żadna z wymienionych wad tego rozwiązania, to może być znak, że doskonale poradzisz sobie z dużymi oknami w swojej domowej przestrzeni. Gdy zadbasz o każdy aspekt estetyki czy bezpieczeństwa, będziesz mógł w pełni korzystać z ich licznych zalet.

Udostępnij: