Często zastanawiasz się nad tym, jakim powietrzem oddychasz? Pewnie nie za często, gdyż o ile zwracamy uwagę na jakość powietrza na zewnątrz, to z góry zakładamy, że w mieszkaniu wszystko jest okej. A przecież to jest to samo powietrze. Jeżeli jego jakość na zewnątrz jest kiepska, to i w mieszkaniu będzie niezadowalająca. Jak sprawdzić zanieczyszczenie powietrza w domu?

Dlaczego jakość powietrza jest ważna?

dym w powietrzu To, czym oddychamy, nie pozostaje bez znaczenia dla zdrowia. Największym zagrożeniem jest smog, na który składają się zwłaszcza: pyły PM2,5 i PM10. Są to cząsteczki o niezwykle szkodliwym wpływie na płuca i cały organizm; mogą wywoływać choroby płuc, nowotwory oraz wiele chorób, są też bardzo niebezpieczne dla płodu. Dlatego za wszelką cenę należy unikać oddychania smogiem. Również unoszące się zarazki, wirusy, bakterie czy zarodniki grzybów oraz alergeny wpływają negatywnie na to, czym tak naprawdę oddychamy. I chociaż wszystkich tych drobinek nie widać, a efekty nie są od razu zauważalne, w dłuższej perspektywie mogą mieć bardzo zły wpływ na zdrowie.

Przeczytaj również artykuł: skąd się bierze kurz w domu, by dowiedzieć się więcej na ten temat i poznać sposoby na skuteczne pozbycie się problemu.

Jak sprawdzić jakość powietrza w domu?

Czy istnieje skuteczny i wiarygodny sposób na to, by sprawdzić stan domowej atmosfery? Tak, jest ich kilka. Najbardziej polecany jest czujnik jakości powietrza, który na bieżąco analizuje jego stan i wskazuje odpowiednie wartości. Gdy zanieczyszczenia przekroczą określoną wartość, czujnik poinformuje o tym, np. wyświetlając odpowiedni monit lub alarm dźwiękowy (w zależności od modelu i ustawień). Tego typu sensory wykrywają zwłaszcza stężenie cząsteczek PM1, PM 2.5 i PM10 oraz gazów NO2, SO2, CO i O3. Mogą też dostarczać informacje o temperaturze, ciśnieniu czy wilgotności powietrza. Czujniki jakości powietrza, aby skutecznie monitorowały atmosferę, powinny być rozmieszczone w różnych pomieszczeniach, by sprawdzić zanieczyszczenie powietrza w całym domu, a nie tylko w jednym pokoju czy korytarzu.

Innym sposobem na to, by podejrzeć jakie jest powietrze w mieszkaniu, jest zakup oczyszczacza z funkcją monitorowania stanu atmosfery. Takie urządzanie wykonuje podobną analizę jak czujnik jakości powietrza, ale dodatkowo może automatycznie uruchamiać się w razie wykrycia zanieczyszczeń, co pozwala na bieżąco utrzymywać dobrą jakość powietrza w mieszkaniu. Oczyszczacz usuwa smog, kurz i alergeny, natomiast zaawansowane urządzenia, posiadające specjalne filtry poradzą sobie z wirusami, bakteriami i grzybami. Oczyszczacze mogą mieć też funkcję nawilżania i jonizacji.

dym smog jakość powietrza

No dobrze, a jak sprawdzić czystość powietrza w mieszkaniu bez inwestowania w drogie czujniki i oczyszczacze? Czy jest to w ogóle możliwe? Do pewnego stopnia, tak. Wprawdzie nie będą to dokładne metody, ale mogą zapewnić orientacyjny pogląd. Przede wszystkim warto monitorować stan jakości powietrza zewnętrznego. Informacje te udostępniane są na stronie Urzędu Miasta, czasem w wiadomościach pogodowych, a także na mapie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Dane są na bieżąco aktualizowane, więc jest to wiarygodne źródło informacji.

Jeżeli stan powietrza zewnętrznego jest zły, wtedy należy założyć, że i w mieszkaniu tak będzie. Aby poprawić jakość powietrza w mieszkaniu, należy przede wszystkim pozamykać okna, by nie dopuścić do swobodnego przemieszczania się pyłów do wnętrza. Warunek jest taki, że okna będą szczelne z zamontowanymi wywietrznikami, a w mieszkaniu działa wentylacja.

Niemniej jednak to da tylko częściowy obraz sytuacji i nie zapewni takiej dokładności jak czujnik jakości powietrza. Zamontowany na ścianie nie rzuca się w oczy, w niczym nie przeszkadza, a gwarantuje, że będziesz zawsze wiedzieć jakie powietrze masz w domu.

Wiesz jakie masz powietrze i co teraz?

Teraz wszystko w Twoich rękach. Możesz zainwestować w oczyszczacz powietrza, który jest najskuteczniejszą metodą. Nieźle sprawdzą się także rośliny pochłaniające zanieczyszczenia np. skrzydłokwiat, wężownica, dracena, paprotka, figowiec, filodendron, gerbera, chryzantema czy bluszcz. Pomagają też: częste odkurzanie, czyszczenie półek z kurzu oraz nawilżanie powietrza, a także wydajna wentylacja i wyłożenie ścian materiałami nieprzyciągającymi kurzu oraz łatwymi w czyszczeniu na mokro np. wykonanymi z betonu architektonicznego.