Zadbana elewacja jest wizytówką naszego domu. Aby jednak zawsze wyglądała estetycznie, trzeba o nią trochę zadbać – na szczęście odświeżenie elewacji może odbywać się co kilka sezonów, najlepiej wiosną. Czystość elewacji to nie tylko kwestie estetyczne, ale także usuwanie grzybów i porostów, które mogą okazać się niekorzystne dla naszego zdrowia. Warto zatem dowiedzieć się, jak czyścić elewację domu? W jaki sposób dobierać najlepsze środki czyszczące? Jak dostosować metody czyszczenia do rodzaju zabrudzeń? Odpowiedzi na te pytania znajdą się poniżej.

Czyszczenie elewacji – samodzielnie czy z pomocą specjalistów?

Najwygodniej przeprowadzić odświeżenie elewacji domu za pomocą ekipy specjalistów. Ich doświadczenie sprawi, że cała procedura odbędzie się szybko i sprawnie, a do tego skutecznie. Specjaliści sami dobiorą odpowiednie środki, które będą najlepiej dopasowane do rodzaju zabrudzeń. Oprócz tego firmy sprzątające dysponują profesjonalnym sprzętem, co jest szczególnie ważne w przypadku wyższych budynków, wymagających użycia podnośników lub rusztowań.

Z drugiej strony koszt takiego przedsięwzięcia bywa zniechęcający – wynajem sprzętu i opłacenie pracowników znacznie podnoszą cenę usługi. Dlatego wiele osób decyduje się na samodzielne odświeżenie elewacji, szczególnie w przypadku parterowych lub jednopiętrowych domków. W takiej sytuacji warto zainwestować w myjkę ciśnieniową, najlepiej na długim pałąku, który pozwolić dotrzeć także do wyższych partii elewacji.

Jak czyścić elewację domu bez specjalistycznej firmy?

Samodzielne odświeżenie elewacji także wymaga odpowiedniego sprzętu – wspomnianej już myjki ciśnieniowej, a także zwykłej, szorstkiej szczotki i środków biobójczych. Do czyszczenia elewacji najlepiej użyć ciepłej wody, ale w temperaturze nieprzekraczającej 60°C, warto dodać do niej także detergent.

Aby zadbać o czystość elewacji, w pierwszej kolejności należy ją umyć ciepłą wodą za pomocą myjki. Ciśnienie nie powinno być wyższe niż 120 barów, a jeśli w tynku pojawiają się pęknięcia – najlepiej w ogóle zrezygnować z tego sposobu. Wtłaczanie wody w szczeliny przyspieszy powstawanie kolejnych zniszczeń – taki tynk należy wyczyścić tylko za pomocą szczotki.

Szorowanie elewacji jest drugim etapem jej czyszczenia. Jeśli na ścianach pojawiły się widoczne zabrudzenia, trudne do usunięcia, użycie twardej szczotki będzie koniecznością – samo odświeżenie elewacji to za mało. W przypadku bardzo widocznego szarego lub zielonego nalotu należy użyć środków biobójczych. Takie zabrudzenia najczęściej pojawiają się na północnych i zachodnich ścianach.

Po wyszorowaniu najsilniejszych zabrudzeń ponownie należy spłukać elewację wodą za pomocą myjki ciśnieniowej. Czyszczenie elewacji zaczynamy od góry – tak, by woda ze zmywanym brudem nie spływała po czystych fragmentach. Specjaliści zalecają także użycie impregnatu, by czystość elewacji zachowała się dłużej i by była bardziej odporna na wytwarzanie mikroorganizmów.

Bardzo ważnym aspektem samodzielnego odświeżania elewacji jest stosowanie środków ochronnych. Ze względu na duże ciśnienie wody należy założyć rękawice i okulary ochronne.

Kiedy najlepiej czyścić elewację budynku?

Najlepszym terminem na odświeżenie elewacji domu są wiosenne miesiące. Mocniej święcące słońce bezlitośnie obnaża zabrudzenia powstałe zimą z powodu smogu, spalin i dymu z kominów. Rośliny pylące wczesną wiosną także powodują, że trzeba zadbać o czystość elewacji. Jednocześnie dni robią się coraz dłuższe, a temperatury wzrastają – to wszystko sprawia, że ściany budynku szybko wyschną, a mycie będzie bardziej efektywne.

Czystość elewacji – o czym jeszcze pamiętać?

Tak naprawdę już przy wybieraniu wykończenia budynku warto mieć na uwadze późniejszą jego eksploatację. W zależności od rodzaju tynku zewnętrznego będziemy mieli do czynienia z innymi rodzajami zabrudzeń i inną wytrzymałością na często czyszczenie. Łatwo pękające elewacje będą dużo trudniejsze do utrzymania w czystości, z kolei mycie betonu architektonicznego powinno pójść łatwo i sprawnie. Wiele zależy także od położenia budynku – wiadomo, że bliskość ruchliwej drogi wymusi na nas częstsze czyszczenie elewacji. Podobnie może być w przypadku domu położonego tuż przy lesie, zmieni się tylko rodzaj zabrudzenia.

Producenci impregnatów i środków do czyszczenia elewacji informują na etykietach, do jakiego rodzaju zabrudzeń najlepiej sprawdzi się preparat. Warto zawsze czytać zamieszczone wskazówki, mogą one bardzo ułatwić pracę. Tak samo w przypadku środków biobójczych – niektóre lepiej radzą sobie z pleśnią, a inne z porostami, warto zatem dobrać środek do rodzaju zabrudzeń i czyszczonej elewacji.