Strona główna » Czy warto zamontować kominek w domu? Co wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Czy warto zamontować kominek w domu? Co wiedzieć przed podjęciem decyzji?

23 sierpnia, 2023

Przyjemne ciepełko i delikatny trzask palącego się drewna – to pierwsze skojarzenia z domowym kominkiem. Sztuczne futro na podłodze, na którym można położyć zmęczone nogi, wygodny fotel, stolik z gorącą herbatą pachnącą przyprawami korzennymi i cytrusami. A do tego ulubiona książka, dźwięki kojącej muzyki oraz, oczywiście, towarzystwo najbliższych. Marzenia o kominku w domu warto mieć, ale czy rzeczywiście zawsze warto posiadać takie palenisko? Co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujesz się na to rozwiązanie?

Kominek w domu i jego funkcja, czyli po co Ci to potrzebne?

ogień w kominkuInstalacja kominka, takiego z prawdziwego zdarzenia to coś, o czym należy pomyśleć już na etapie budowy domu lub jego generalnego remontu. Wiąże się przede wszystkim z koniecznością podłączenia go do komina oraz przebudową instalacji C.O. Wiele zależy jednak od tego, do czego będziemy wykorzystywali takie urządzenie. Czy chcemy mieć prawdziwy kominek opalany drewnem, brykietem lub biopaliwem, czy kominek elektryczny będący ciekawą alternatywą.

Jeżeli kominek w domu będzie używany okazjonalnie w celach relaksacyjnych, aby wieczorami ogrzać się i spędzić czas przy dźwięku trzaskających bierwion, wtedy nie musi być podłączony do instalacji C.O. Wystarczy zwykłe podłączenie do przewodu kominowego lub wentylacyjnego.

Co jednak, jeżeli masz ochotę na taką przyjemność, ale mieszkasz w bloku, w którym nie ma możliwości montażu takiego systemu ogrzewania? No cóż, o tradycyjny kominek w bloku odpada ze względów budowlanych i bezpieczeństwa. Można jednak pokusić się o montaż biokominka, kominka gazowego lub grzejnika elektrycznego imitującego kominek. To bardzo ciekawe propozycje, dzięki którym kominek w mieszkaniu nie będzie wyłącznie obiektem westchnień; a jedyną możliwością, by poczuć się jak w górskim domku, nie będzie film z animacją płonącego ognia. Kominek w mieszkaniu to naprawdę fajna sprawa. Jeżeli tylko będzie pasował do wystroju wnętrza, nie obawiaj się, poszukaj biokominka lub elektrycznego piecyka, który będzie imitacją kominka i można go podłączyć do zwykłej wentylacji.

Z nieco inną sytuacją mamy do czynienia, gdy piecyk ma służyć jako pomocnicze źródło ciepła w sezonie przejściowym, gdy nie jest jeszcze tak chłodno, że opłaca się włączać całe centralne ogrzewanie. Lub też podczas największych mrozów, by wspomóc podstawowy system grzewczy. Powinien być wydajny i długo utrzymywać ciepło przy jednorazowym załadowaniu opałem. Taki system dogrzewania może pełnić również kominek elektryczny, który jest po prostu grzejnikiem.

Jeżeli natomiast zastanawiasz się jak zrobić kominek w domu, który będzie jedynym źródłem ciepła, to jest to teoretycznie możliwe, ale w praktyce byłoby to mało wydajne; zwłaszcza na terenach, gdzie panują mroźne zimy i nie jest to wygodne rozwiązanie, gdyż wymaga ciągłego palenia. Ponadto ustawa antysmogowa wprowadza wiele obostrzeń, a paleniska będą musiały spełniać rygorystyczne wymagania. Biopaliwo jest kaloryczne za to bardzo drogie, a ogrzewanie całego budynku jest nieekonomiczne. Do tego dochodzi jeszcze koszt budowy kominka w domu, który sięga do kilkunastu tysięcy złotych, za tę cenę lepiej zainwestować w kocioł C.O zgodny z nowymi przepisami antysmogowymi.

Gdzie zamontować kominek?

domowy kominekBudowa kominka w domu lub jego instalacja w mieszkaniu wymaga dobrego przemyślenia lokalizacji. Taki prawdziwy nadaje się tylko do pomieszczeń, w których strop jest na tyle wytrzymały, by udźwignął spory ciężar. Sam piecyk może ważyć od 500 kg do 1 tony. Do tego dochodzi waga opału, który przecież gdzieś trzeba trzymać. Kominek musi być zainstalowany w miejscu z dostępem do komina lub kanału wentylacyjnego; najlepiej zaplanować jego obecność już na etapie budowy.

Cała aranżacja wnętrza musi być wykonana tak, by po pierwsze spełniać normy bezpieczeństwa, a po drugie, żeby palenisko nie wpływało negatywnie na podłogę, ściany czy stan mebli. Nadmiar ciepła jest niekorzystny dla mebli, a przypadkowe iskry mogą stanowić zagrożenie pożarem. Dlatego otoczenie powinno być wyłożone jakimś niepalnym i nienagrzewającym się materiałem np. betonem architektonicznym, cegłą lub kamieniem. Oczywiście zagrożenie to nie istnieje w przypadku ogrzewania bezogniowego, ale i tak nadmiar ciepła może negatywnie wpływać np. na drewnianą ścianę. Kominek musi być też chroniony przed dostępem dzieci.

Czy w takim razie kominek lub imitacja kominka w mieszkaniu to dobre rozwiązanie? Oczywiście! Jednak zdecydowanie jako dodatek aranżacyjny wykorzystywany w celach relaksacyjnych niż jako rzeczywiście główne źródło ciepła w domu.

Udostępnij: