Strona główna » Ciekawy jak… grzejnik? Grzejniki ozdobne do mieszkania

Ciekawy jak… grzejnik? Grzejniki ozdobne do mieszkania

23 sierpnia, 2023

Kaloryfer jest przedmiotem, który znajduje się w każdym domu. To tak oczywiste wyposażenie jak okna czy drzwi. Można obejść się bez niektórych mebli, bez telewizora czy innych udogodnień, ale bez kaloryfera lub innego źródła ciepła nie da rady, zwłaszcza w surowym zimowym klimacie. A przecież nasze, polskie zimy, choć nie wszędzie takie same, to jednak do najłagodniejszych nie należą. Wśród podstawowych modeli kaloryferów nie ma zbyt dużego wyboru, ale jeśli wie się gdzie szukać, można znaleźć prawdziwe perełki. Czy grzejnik dekoracyjny to dobre rozwiązanie? A jeśli tak, to dla kogo i gdzie?

Tradycyjne czy dekoracyjne grzejniki? Co wybrać?

grzejnik zwykły czy ozdobnyW starszym budownictwie niejednokrotnie można jeszcze spotkać masywne, żeliwne kaloryfery. Chociaż trącą już przeszłością, to jednak mają sporo zalet, a największą z nich jest odporność na korozję. Taki grzejnik bez problemu wytrzyma kilkadziesiąt lat. Długo się nagrzewa, ale też długo utrzymuje ciepło. Jednak pod względem estetyki raczej szału nie robi, dlatego podczas remontu zazwyczaj wymienia się je na coś nowocześniejszego. W sklepach z hydrauliką i marketach budowlanych najczęściej dostępne są grzejniki stalowe oraz aluminiowe, które dobrze współpracują ze standardowymi kotłami C.O.

Najpopularniejsze są stalowe grzejniki płytowe oraz grzejniki żeberkowe, których wielkość można swobodnie dopasowywać do własnych potrzeb i metrażu mieszkania. Jednak wszystkie podstawowe modele są po prostu nijakie i nudne. Spełniają swoją funkcję, ale to właściwie tyle. Nieco lepiej jest w przypadku grzejników łazienkowych tzw. drabinkowych, w których nawet te podstawowe modele mogą uchodzić za kaloryfery ozdobne.

Jeżeli zależy Ci na tym, żeby urządzić mieszkanie w nietypowy sposób, by wszystko było ze sobą spójne, a każdy element wystroju ze sobą współgrał, warto rozejrzeć się za grzejnikiem, który będzie nie tylko dostarczał przyjemne ciepło do mieszkania, ale też będzie ładnie się prezentował. W końcu od tego są grzejniki dekoracyjne. Jakie wybrać? To niełatwe zadanie.

Grzejniki ozdobne – wybór może przyprawić o zawrót głowy

Wystarczy nieco zboczyć z utartej ścieżki standardowej oferty marketów budowlanych, by odkryć zupełnie nowe możliwości designerskie. Grzejniki łazienkowe dekoracyjne to doskonały wybór do nowoczesnej łazienki, w której oprócz funkcjonalności liczy się również styl. Do łazienek zazwyczaj stosuje się niewielkie grzejniki, a więc i wydatek nie jest bardzo duży. Z kolei grzejniki dekoracyjne do salonu muszą być znacznie większe, ale przez to bardziej rzucają się w oczy i mogą stanowić ciekawy aranżacyjny gadżet. Grzejniki dekoracyjne pokojowe dostępne są w rozmaitych kolorach i kształtach. Od prostych, minimalistycznych form w postaci gładkiej białej lub czarnej tafli, poprzez modele żeberkowe i szczebelkowe, aż po przedziwne modele, które z powodzeniem mogłyby robić jako nowoczesne dzieła sztuki.

Czy warto inwestować w taki grzejnik ozdobny, który przecież do najtańszych nie należy? Naszym zdaniem, jeżeli tylko pasuje to do ogólnego wystroju i budżet domowy na to pozwala, to jak najbardziej, warto zainteresować się taką funkcjonalną ozdobą. Tym bardziej że grzejniki dekoracyjne bardzo dobrze prezentują się na podłożu z betonu architektonicznego – tu łączy się minimalizm ze sztuką.

Przy okazji należałoby wspomnieć o specyficznym rodzaju grzejnika, jakim jest domowy kominek. Temu przydatnemu urządzeniu poświęciliśmy osobny artykuł, więc jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy zainstalować kominek w domu i podłączyć go do sieci centralnego ogrzewania, zapraszamy tutaj. Taki kominek to również ozdobny grzejnik, tyle że jest niezależnym źródłem ciepła, a do tego niezwykle przyjemnym!

Warto wiedzieć, że są alternatywy

Chociaż nie każdy zechce u siebie zamontować taki wyróżniający się grzejnik, to jednak dobrze jest wiedzieć, że oprócz tych podstawowych modeli, które są łatwo dostępne i znajdują się w sklepach sanitarnych oraz marketach jest też inny wybór, a grzejnik dekoracyjny może całkowicie odmienić wygląd wnętrza. Polecamy zwłaszcza takie zestawienie: ściany z płyt z betonu architektonicznego Modern Concrete, a na ścianie zamontowany grzejnik dekoracyjny, który wniesie sporo ciepła do domowej atmosfery. Ciepła w postaci promieniowania cieplnego, ale też ciepłej i przyjaznej atmosfery.

Udostępnij: