Strona główna » Aranżacje ogrodu, balkonu i tarasu z donicami betonowymi

Aranżacje ogrodu, balkonu i tarasu z donicami betonowymi

1 grudnia, 2023

Ogród, balkon czy taras są miejscami, które z powodzeniem można – a nawet powinno się – zaaranżować. Przy ich urządzaniu warto wykorzystać jednak nie tylko kwiaty i krzewy, ale też stylowe doniczki ogrodowe i elementy małej architektury pozwalające stworzyć przyjemną w odbiorze przestrzeń. Szczególnie dobrze sprawdzą się tutaj donice betonowe, które dzięki swojemu oryginalnemu wyglądowi i dużej funkcjonalności będą interesującym dodatkiem do każdej przydomowej kompozycji. O czym jednak warto pamiętać, tworząc aranżacje z donicami ogrodowymi?

Designerskie elementy w ogrodzie i na balkonie – styl, elegancja, funkcjonalność

Chociaż pomysłów na urządzenie ogrodu, tarasu, czy balkonu może być mnóstwo, zazwyczaj łączą je dwa elementy – roślinność oraz donice ogrodowe. Aranżacje z ich wykorzystaniem mogą być doskonałą dekoracją, jednak aby faktycznie tak było, warto dobrać je z rozmysłem. Często bowiem od tego, jakie donice do ogrodu, czy na taras się wstawi, zależy nastrój oraz sposób odbioru całej przestrzeni.

Jednym z trendów szczególnie godnych uwagi są donice betonowe. Wystrój, dzięki nim, zyskuje zupełnie nową jakość i jeszcze większy potencjał aranżacyjny, dostrajając się – wbrew pozorom – do różnych stylów. Co więcej, zarówno duże, jak i małe donice ogrodowe z betonu łatwo zrobić samemu. My jednak polecamy te, które zamówisz w Modern Concrete.

Dlaczego warto wybrać donice z betonu?

Nowoczesne donice ogrodowe mogą stanowić piękny element ozdobny ogrodu, tarasu, patio czy balkonu. Te najbardziej dekoracyjne, które z dumą można ustawić przy wejściu, na krańcach tarasu, czy też w widocznych punktach ogrodu są zazwyczaj wykonane z materiałów takich jak drewno, kamionka, ceramika, czy właśnie beton architektoniczny. Ten ostatni z powodzeniem można wykorzystać zarówno w nowoczesnych, jak i w stylizowanych przestrzeniach, a co więcej, dzięki uniwersalnemu charakterowi, doskonale komponuje się z tworzywem PVC, drewnem, metalem i szkłem.

Za co jeszcze można docenić donice betonowe? Pomimo tego, że wiele osób odbiera je jako „ciężkie” wizualnie, wcale nie są tak przytłaczające, jak mogłoby się wydawać. To duże pojemniki, jednak porowata struktura, która jest wynikiem napowietrzania mieszanki, a następnie jej stygnięcia, nadaje płytom lekkości i intrygującego wyglądu. Jednocześnie sprawia, że nie ma możliwości uzyskania dwóch takich samych powierzchni, a każda donica betonowa jest nieco inna.

Warto również wiedzieć, że beton jest materiałem o rozmaitych zastosowaniach i możliwościach. Daje się łatwo kształtować, formować, barwić lub wzbogacać o ozdobne kamyczki, czy kolorowe szkiełka, co pozwala tworzyć naprawdę oryginalne donice ogrodowe. Aranżacje z tymi gładkimi, bez żadnych dodatków, jednak także mają swój wyjątkowy charakter.

Inną zaletą, jaką mają donice ogrodowe z betonu, jest ich masywność. Dzięki niej są niepodatne na porywiste podmuchy wiatru, akty wandalizmu, czy po prostu wybryki dzieci. Materiał ten jest również trwały i odporny na warunki atmosferyczne. Nie są mu groźne ziemia ani woda, a przy odpowiednim zabezpieczeniu, może stać na wolnym powietrzu nawet zimą. W takim przypadku warto pamiętać o dodatkowej osłonie tak, by woda nie wnikała w ziemię znajdującą się w donicach ogrodowych. Jej zamarzanie mogłoby doprowadzić bowiem do uszkodzeń.

Gdzie pasują betonowe doniczki?

Kwiaty w betonowej donicy

Aranżacje z donicami ogrodowymi z betonu pozwalają na dużą swobodę, jednak warto zadbać o to, by komponowały się z budynkiem. Masywne, duże donice to dobry wybór na podwórka i tarasy zwłaszcza przed ośrodkami wypoczynkowymi, hotelami, lokalami użyteczności publicznej itd. Postawione przed małym domkiem jednorodzinnym lub na balkonie w mieszkaniu mogłyby bowiem być zbyt ciężkie – tam lepiej sprawdzą się lekkie, mniejsze donice ogrodowe. Te znów, dzięki plastyczności betonu, wcale nie są trudne do wykonania, a co więcej, mogą służyć również jako stylowy element wystroju pomieszczeń. Donice wykonane z betonu to wyjątkowe dekoracje, które w zależności od wybranego rozwiązania, potrafią zupełnie odmienić przestrzeń, nadając jej jednocześnie pewnego minimalistycznego ładu.

O czym jeszcze warto pamiętać, jeśli chodzi o betonowe donice przed domem? Aranżacje z roślinami powinny być tworzone w sposób harmonijny i spójny. W dużych donicach lepiej prezentują się wysokie krzewy i byliny, znów w niskich – te proporcjonalnie mniejsze.

Donice betonowe – producent Modern Concrete

Donice betonowe Modern Concrete są jednymi z elementów małej architektury, które zdecydowanie warto się zainteresować, rozważając donice w ogrodzie. Aranżacje z ich wykorzystaniem oczarują każdego!

Nasze donice betonowe dostępne są w dwóch podstawowych rozmiarach: 100 x 50 x 50 cm oraz 50 x 50 x 50 cm. Wykonywane są z płyt gładkich, lekko lub mocno porowatych, w standardowych kolorach dla elementów z betonu: białym, szarym naturalnym, ciemnym szarym oraz antracytowym. Korzystna cena donic ogrodowych z betonu, ich wytrzymałość oraz szerokie zastosowania aranżacyjne sprawiają, że jest to jeden z ciekawszych betonowych elementów wystroju przestrzeni.

Aranżacje z donicami ogrodowymi sprawdzają się jednak również wtedy, gdy nie chce się sadzić kwiatów, czy krzewów bezpośrednio wewnątrz skrzyni. Ta może pełnić funkcję ochronną oraz ozdobną dla lżejszych i bardziej mobilnych plastikowych skrzynek oraz niewielkich doniczek. Sposobów na to, jak wykorzystać donice ozdobne betonowe jest tak wiele!

Udostępnij: