Gdy media alarmują o przekroczonych normach zanieczyszczenia powietrza, dla własnego zdrowia unikajmy długich spacerów. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że powietrze w domu może być o wiele bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz – zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach bez odpowiedniej wentylacji, gdzie kurz i brud gromadzą się na niewielkiej przestrzeni. To może mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie. Nie dopuść do tego! Podpowiadamy, jak skutecznie oczyścić powietrze w domu.

Dlaczego jakość powietrza w domu jest tak ważna?

W trosce o zdrowie warto zadbać o dobrą atmosferę w pomieszczeniach, w których spędza się najwięcej czasu. Jest to szczególnie istotne w miesiącach jesienno-zimowych, gdy wielu z nas ogranicza wychodzenie na zewnątrz i długie wietrzenie pomieszczeń. Na zanieczyszczenia szczególnie wrażliwe mogą być młodsze dzieci, u których układ oddechowy dopiero się rozwija, a także osoby starsze i o osłabionej odporności. Dbanie o jakość powietrza jest kluczowa dla alergików, astmatyków czy osób cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

W praktyce jednak każdy powinien starać się oczyścić powietrze w mieszkaniu – zaniechanie tego może prowadzić do bólów głowy, kataru, kaszlu i podrażnionych spojówek, a także skutkuje zwiększonym ryzykiem wystąpienia poważnych chorób układu oddechowego.

Jak ograniczyć kurz w domu? Pamiętaj o regularnym i dokładnym sprzątaniu

czystość w domu sprzątanieW trosce o dobrą jakość powietrza w mieszkaniu należy systematycznie sprzątać, przynajmniej raz w tygodniu; dokładnie odkurzać dywany i wszystkie zakamarki: szafki, półki z książkami i bibeloty, wymiatać zabrudzenia zza mebli. Przydatny będzie odpowiedni odkurzacz wyposażony w wysokiej jakości filtry HEPA H13 i H14, które pochłaniają nawet niewielkie cząsteczki, dlatego też są polecane dla alergików. Półki i blaty możesz po prostu przecierać zwilżoną szmatką lub w zależności od potrzeb, stosować przeznaczone do tego detergenty.

Bardzo istotne jest również częste pranie pościeli, w której mogą gromadzić się roztocza. Należy to robić w wysokiej temperaturze – około 60 stopni Celsjusza. Duże ilości kurzu i zanieczyszczeń mogą również gromadzić się na firanach i zasłonach, dlatego polecamy je często zmieniać.

Jak samemu oczyścić powietrze w domu? Szkodliwy kurz na ścianach

Sprzątając warto zwrócić szczególną uwagę na nagromadzony kurz na ścianach. Najpopularniejsze w polskich domach ściany tynkowe bardzo przyciągają kurz, powodując osiadanie jego drobinek. Z tego powodu robiąc porządki warto pamiętać, by regularnie oczyszczać z kurzu i pajęczyn powierzchnie ścian. Najlepiej robić to przy pomocy specjalnej szczotki, która przyciąga zabrudzenia.

Jeżeli dopiero planujesz budowę lub przebudowę domu i szukasz alternatywy dla klasycznych otynkowanych murów, polecamy ściany z gładkiego betonu architektonicznego, które są łatwe do utrzymania w czystości (można je myć na mokro i nie szkodzą im środki myjące), a ich dużym walorem jest atrakcyjny, dekoracyjny wygląd.

Nieoczywiste źródła zanieczyszczeń powietrza w domu

Zastanawiając się nad tym, jak najlepiej oczyścić powietrze w domu, większość osób od razu myśli o odkurzaniu ścian i półek. W wielu przypadkach jednak źródła zanieczyszczeń są bardziej nieoczywiste. Poważne zagrożenie może stanowić brudna klimatyzacja – będzie ona rozsiewać po całym mieszkaniu bakterie, grzyby i pleśń. Drażniące chemiczne substancje i toksyczne związki mogą przedostawać się do powietrza, gdy często palimy różnego rodzaju świecie zapachowe lub stosujemy odświeżacze powietrza.

Rośliny, które oczyszczają powietrze

rośliny czyste powietrzeW przypadku alergików i astmatyków optymalnym rozwiązaniem będzie zakup oczyszczacza i nawilżacza powietrza. Jeżeli jednak nie chcesz ponosić wydatków na te urządzenia, istnieją inne, naturalne i bardzo skuteczne sposoby na to, jak oczyścić powietrze w domu. Przede wszystkim rośliny balkonowe oraz doniczkowe, które nie tylko pięknie się prezentują, ale i są ważnym sprzymierzeńcem w walce z zanieczyszczaniami.

Rośliny, które oczyszczają powietrze:

  • Skrzydłokwiat – pomaga usuwać lotne związki, takie jak benzen i aceton;

  • Bluszcz pospolity, paproć – absorbują formaldehydy;

  • Dracena pospolita – oczyszcza powietrze z formaldehydu, ksylenu, trójchloroetylenu;

  • Sansewieria – pochłania benzen i formaldehyd.

  • Begonie – oczyszczają powietrze z benzenu i oparów toulenu.