Inteligentny dom to określenie zaawansowanego technologicznie obiektu, zintegrowanego z systemami czujników i detektorów oraz z systemem do zarządzania wszystkimi instalacjami w budynku. Dzięki rozwojowi technologicznemu coraz więcej akcesoriów może stanowić elementy inteligentnego domu i to bez konieczności planowania całej infrastruktury już na etapie budowy. Wystarczy smartfon i kilka ciekawych gadżetów, by bez zbędnych kosztów korzystać z wielu sprytnych funkcji.

Co to jest inteligentny dom i czy mieszkanie może być smart?

inteligentny dom smart homeW klasycznym rozumieniu dom inteligentny to system zarządzania budynkiem, mający zintegrowane instalacje sterujące urządzeniami i układami domowymi, pozwalający m.in. na lepszą energooszczędność, bezpieczeństwo i ergonomię eksploatacji. Taki budynek jest sterowany centralnie po podłączeniu poszczególnych instalacji współdziałających ze sobą bez konieczności ingerencji człowieka. Zaletą jest to, że system teoretycznie powinien sam się dopasowywać do panujących warunków. Oczywiście nadal sterowanie przez użytkownika jest możliwe.

Na przykład, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej określonej wartości, system zacznie automatycznie reagować, by podnieść temperaturę, przy jednoczesnym zachowaniu energooszczędności. Sterowanie ogrzewaniem to zaledwie kropla w oceanie możliwości. Instalując odpowiednie czujniki, można stworzyć system zarządzający:

  • oświetleniem,

  • ogrzewaniem centralnym i ogrzewaniem podłogowym,

  • wentylacją, klimatyzacją i filtracją powietrza,

  • ochroną i systemem alarmowym,

  • roletami,

  • głośnikami,

  • i wieloma innymi systemami.

Inteligentny dom przewodowy czy bezprzewodowy?

Nad rozwiązaniami dla inteligentnego domu/mieszkania warto pomyśleć już na etapie budowy lub generalnego remontu. To wtedy można najwięcej zyskać, ponieważ niektóre systemy muszą być zaplanowane wcześniej. I nawet nie chodzi tutaj o ciągnięcie kabli po ścianach (od czego mamy Wi-Fi czy bluetooth), ale o konieczności wyposażenia budynku w urządzenia współpracujące. Należą do nich np.: specjalne oświetlenie, panele fotowoltaiczne, okna reagujące na nasłonecznienie, instalacje energooszczędne czy systemy bezpieczeństwa.

Smart dom jest pojęciem tak szerokim i obejmującym tak wiele aspektów, że można zaryzykować stwierdzenie, iż jest to rozwiązanie zarówno bardzo drogie i ekskluzywne, jak i dostępne na prawie każdą kieszeń. Wszystko zależy od potrzeb i rozbudowania takiej instalacji.

Inteligentne mieszkanie – jak zrobić bez generalnego remontu?

Jeżeli już zastanawiasz się, czy wystarczy Ci życia, żeby spłacić kredyt na to, by zrobić inteligentny dom, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Dzięki nowoczesnym urządzeniom współpracującym ze smartfonami obecnie można coraz łatwiej wdrożyć systemy inteligentnego domu – i to bez ogromnych inwestycji oraz generalnego remontu.

Za nieduże pieniądze kupisz lampy i elementy oświetleniowe, które dzięki odpowiednim sterownikom i możliwości podłączenia do Wi-Fi będą sterowane za pomocą smartfona. A dzięki funkcji asystenta Google kwestią czasu jest, aż będą kontrolowane głosowo. Tak, włączanie światła klaśnięciem jest możliwe.

Dzięki kontaktorom w oknach można zarządzać ich położeniem (zamknięcie otwarcie) na odległość, ustawiać automatykę, a nawet zrobić prosty system alarmowy informujący o nieautoryzowanym otwarciu okna lub drzwi. Podłączając kamerkę dostępną w sklepach z elektroniką oraz czujnik ruchu można zaplanować system inteligentnego domu sterujący wygaszeniem światła, automatycznym utrzymywaniem temperatury, czy też blokowaniem drzwi. Możliwości jest oczywiście znacznie więcej.

Inteligentne mieszkanie – jak zrobić bez kucia ścian i wiercenia?

Podstawową trudnością w instalacji systemów inteligentnych w już gotowych domach jest konieczność kucia ścian, wiercenia otworów i ogólnego bałaganu panującego przy pracach remontowych. Na szczęście i tutaj istnieją sposoby na to, by ograniczyć zakres ingerencji w budynek.

  • Po pierwsze: warto rozglądać się za urządzeniami bezprzewodowymi, unikamy w ten sposób prowadzenia przynajmniej części okablowania. Zastanów się nad tym, co powinien mieć inteligentny dom i, czy możesz łatwo wdrożyć te rozwiązania.

  • Po drugie: zamiast kucia, tynkowania i malowania ścian, można wykorzystać łatwe w montażu płyty ścienne z betonu architektonicznego, a pod nimi przeprowadzić instalację niezbędną do tego, by zrobić inteligentny dom. Płyty od Modern Concrete można przykleić lub przymocować specjalnymi śrubami.

  • Po trzecie: bądź na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Ten segment rynku szybko się zmienia, a to, co wymagało generalnej przebudowy instalacji kilka lat temu, obecnie można załatwić paroma prostymi urządzeniami podłączonymi do smartfona lub komputera.