W polskich domach, szczególnie w wiejskich okolicach, łózko i sypialnia były tam, gdzie człowiek akurat znalazł sobie kawałek ciepłego kąta do spania. Z racji małej ilości pomieszczeń a wielu dzieci w rodzinie, każde pomieszczenie na noc zamieniało się w sypialnię. Na ławach i stołach w tzw. salonie pojawiały się sienniki (płócienne worki napchane słomą) albo baranie kożuchy. Nawet kuchnia nie była wolna od śpiących osób – najwyżej postawieni członkowie hierarchii rodzinnej mogli się wygrzewać na zapieckach – specjalnie skonstruowanych piecach, na których może nie było zbyt wygodnie, ale przynajmniej ciepło.

Coroczne żniwa były wielkim świętem każdego co bogatszego domu i czasem na wymianę materaców – zeszłoroczną słomę z sienników zamieniało się na tę świeżo zebraną z pola. Było to doniosła chwila i choć świeża, jeszcze nie uleżana słoma, kłuła w oczywiste miejsca i tak była znacznie wygodniejsza, a sen na takim materacu był o niebo lżejszy. Choć wydaje się to odległą historią, wyssaną wprost ze skansenu, takie sienniki i zapiecki można było znaleźć jeszcze w latach 60-tych XX wieku. Pojawienie się pierwszych sprężynowych materaców w polskich domach było wielkim świętem i celebracją każdej, w końcu wygodnie przespanej nocy.

Najciekawsze aranżacje sypialni

Pokolenie naszych babć przeszło ogromną, sypialnianą rewolucję. My prawdopodobnie takiej nie doświadczymy, jednak XXI wiek daje nam ogromne możliwości aranżacyjne, z których warto skorzystać, aby poczuć się w sypialni, jak w siódmym niebie. Wybrany przez nas styl powinien nam się przede wszystkim podobać, ale również pasować do naszego charakteru.

Różne style w sypialni

sypialnia industrialnaStyl industrialny powstał z potrzeby zagospodarowania starych, upadłych fabryk, które odstraszały swoim wyglądem. W pofabrycznych budynkach w duchu minimalizmu powstawały luksusowe apartamenty i lofty. Podkreśleniem stylu industrialnego są ściany z gołej cegły. Często również gości na nich beton architektoniczny lub jasna farba. Meble, które wydają się starymi, zniszczonymi gratami, w tym stylu zdobywają nowe życie. Metalowe regały, drewniane, zniszczone ramy łózka i stalowe stoliki są tutaj niezwykle pożądanymi elementami. Jest to styl, który pokochają miłośnicy minimalizmu i naturalnych form, którzy doskonale czują się w otwartych przestrzeniach.

 

sypialnia rustykalna

Styl rustykalny przenosi nas wprost do starych, wiejskich chat, w których dominowały odcienie brązu i beżu. W rustykalnej sypialni powinny znajdować się nadgryzione zębem czasu proste, ciężkie, drewniane meble. Toaletka z lustrem, na której stoją polne kwiaty będzie kwintesencją tego stylu.  Elementami ozdobnymi mogą być namalowane ludowe wzory, serwety, donice i inne ozdoby. W takim wnętrzu doskonale poczują się osoby ceniące sobie spokój, stabilność i pragnące ciepła rodzinnego domu.

 

 

styl kolonialny sypialnia

Styl kolonialny to podróż po krajach Azji i Afryki. W sypialni urządzonej w tym stylu spotkać można meble z egzotycznego drewna, elementy dekoracyjne przywiezione z odległych krain i wiszące na ścianach ogromne mapy. Biele, beże i brązy z niewielkim dodatkiem zieleni powinny dominować w takim wnętrzu. W kolonialnym designie zakochają się miłośnicy przygód i podróży, którym przyświeca odwaga i otwartość na nowe doświadczenia.

 

 

Styl skandynawski odważnym krokiem wszedł do polskich domów kilka lat temu i nadal cieszy się ogromną popularnością. Lekkość, przejrzystość i delikatne dodatki – to elementy najlepiej podkreślające ten styl. Na ścianach koniecznie powinny pojawić się jasne barwy – biele i szarości. Jeśli chcesz dodać trochę ekstrawagancji swojej sypialni, możesz na jednej ze ścian położyć beton architektoniczny w jasnym kolorze, który doskonale wkomponuje się w skandynawski design. Książkowym przykładem skandynawskich mebli jest połączenie drewna z białymi elementami. Ten styl polubią wszyscy, którzy dobrze się czują w jasnych, otwartych przestrzeniach oraz lubią spokój, a stonowane barwy przynoszą im ukojenie.

Sypialnia jest miejscem, w którym spędzamy znaczną część doby, dlatego też coraz częściej przykładamy ogromną wagę do urządzenia tego pomieszczenia. Absolutny stylowy misz masz, niedbale dobrane meble i dodatki zaczynają nam przeszkadzać, a w ich miejsce wchodzą przemyślane stylizacje i spójny design, które znacznie wpływają zarówno na komfort naszego życia, jak i poczucie estetyki.