Montaż, pielęgnacja i impregnacja płyt z betonu
architektonicznego

montaż betonu architektonicznego

Jeżeli trzymasz się zasad, montaż płyt z betonu architektonicznego jest bardzo prosty, choć oczywiście najlepiej powierzyć to specjalistom.

Pamiętaj też o tym, że kiedy składujesz po rozładunku płyty, zawsze ustawiaj je maksymalnie pionowo na dłuższej krawędzi i najlepiej fakturą do przodu (żeby wyeliminować możliwość pomyłki przy montażu).

Oto, krótka instrukcja jak postępować przy montażu płyt z betonu architektonicznego, krok po kroku:

1. Przed montażem rozłóż płyty w celu dopasowania ewentualnych odcieni i porowatości i sprawdź czy nie są uszkodzone.

Płyty betonowe mogą odbiegać od wymiarów podanych przez producenta o 0,9%, producent zastrzega możliwość wystąpienia tzw. łódeczkowania do 5 mm.

W przypadku łączenia płyt podłogowych, podestów mogą występować różnice w poziomach do ok. 5mm. W przypadku łączenia płyt z elementami zabudowy, które nie trzymają wymiarów /kątów mogą powstać szczeliny 50-200mm.

2. Na ścianach pokrytych gładzią, farbą, tynkiem gipsowym etc. upewnij się czy płyty będą miały odpowiednią przyczepność. Jeśli masz wątpliwości, zastosuj jedno z mocowań mechanicznych lub zamontuj na ścianę płytę OSB.

a) Mocowanie widoczne – okrągłe kotwy ozdobne.

b) Mocowanie niewidoczne – mechaniczna listwa SecretAlu. SecretAlu.

 

 

 

 

3. Montując beton architektoniczny na płytach OSB należy je kować do ściany.

4. Przed rozpoczęciem montażu powierzchnie, do której będą klejone płyty należy zagruntować gruntem z piaskiem. W niektórych przypadkach zaleca się używanie warstwy kontaktowej do trudnych powierzchni.

5. Klej powinno rozprowadzać się na tzw. „grzebień’, nie zaleca się klejenia na tzw. „placki”, które mogą powodować przebarwienia i odkształcenia płyt.

 

6. Płyty betonowe Modern Concrete możesz dowolnie docinać, nawiercać i robić w nich otwory. Stosuj narzędzia kamieniarskie, a nie do glazury. Płyty wierć bez udaru.

7. Do montażu zalecamy użycie dwuskładnikowych poliuretanowych klejów do betonu architektonicznego (bezwodnych), w przypadku użycia kleju innego niż wskazany przez nas reklamacje nie będą uznawane.

Gdy jednak używasz innego kleju niż zalecany przez nas, połóż jedną płytę i upewnij się czy przyczepność jest wystarczająca oraz czy płyty nie ulegają odkształceniom. Dodatkowo aby uniknąć chłonięcia wody z kleju należy minimum dobę przed montażem zagruntować płyty od strony klejonej.

Jeśli ubrudzisz płytę klejem lub fugą, musisz to natychmiast usunąć!

8. Płyty należy montować w odstępach 3-5 mm.

9. Po zamontowaniu płyt zalecamy zastosować impregnat z oferty Modern Concrete, jedyny rekomendowany dla naszych płyt.

10. Przed impregnacją płyty muszą zostać oczyszczone z wszelkiego pyłu i osadu. Jeśli masz jakiekolwiek zastrzeżenia do wyglądu płyty niezwłocznie skontaktuj się z nami przed impregnacją.

11. W przypadku impregnacji płyt podłogowych, należy odczekać 24-36 h po impregnacji do momentu ich użytkowania.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU JAKIM JEST BETON ARCHITEKTONICZNY ZNAJDZIESZ POD LINKIEM:

https://www.modernconcrete.pl/karta-produktu/

PONIŻEJ RÓWNIEŻ LINK DO REGULAMINU NASZEJ FIRMY:

https://www.modernconcrete.pl/regulamin-firmy/

 

Więcej informacji:

Montaż betonu architektonicznego dla amatora może być nie lada wyzwaniem, jednak stosując kilka zasad można sobie z tym poradzić. Przede wszystkim, zanim rozpoczniemy montaż płyt betonowych na ścianie, należy upewnić się, czy ściana, na której mają zawisnąć płyty, jest wytrzymała – metr kwadratowy betonu może ważyć montaż i impregnacja betonu architektonicznegonawet 40 kg, dlatego też ściany z płyt kartonowo-gipsowych należy wcześniej odpowiednio wzmocnić. Przed montażem należy je też zagruntować gruntem z piaskiem. Najważniejsze w kładzeniu betonu jest utrzymanie prawidłowego poziomu, dlatego też poziomica będzie bardzo przydatnym narzędziem. Płyty można dowolnie przycinać i wiercić w nich otwory. Do przycinania użyj narzędzi kamieniarskich, a nie do glazury – dzięki temu możesz mieć pewność, że płyty nie pękną.

Są dwa podstawowe rodzaje mocowań – widoczne i niewidoczne. Pierwsze z nich polega na zamontowaniu specjalnych kotw, na których wieszane są płyty – dzięki temu na betonie widać elementy montażowe, które są dodatkową ozdobą. Drugim rozwiązaniem jest przyklejenie betonu do ściany. W tym przypadku należy użyć kleju dwuskładnikowego polituretanowego nakładanego na tzw. grzebień. Gwarantuje to prawidłowe położenie płyt oraz zapewnia im wytrzymałość. Po zakończeniu montażu konieczna jest odpowiednia impregnacja betonu architektonicznego, aby ściana zachowała długą żywotność.

Montaż płyt z betonu architektonicznego nie jest łatwym zadaniem. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności albo nie posiadasz potrzebnego sprzętu, lepiej powierz montaż betonu architektonicznego profesjonalistom. Wbrew pozorom takie rozwiązanie może przynieść Ci wiele oszczędności. Przede wszystkim będziesz mieć pewność, że żadna płyta nie pęknie i że będzie idealnie pasowała do Twojego wnętrza. A co najważniejsze, profesjonalny montaż płyt betonowych na ścianie i późniejsza impregnacja betonu architektonicznego sprawią, że ściana betonowa będzie wytrzymała, a Ty będziesz się nią cieszyć przez długie lata.

Skontaktuj się z nami!
Zapewnimy Ci fachową obsługę i doradztwo.

Dokonując zakupu naszych produktów oświadczasz, iż zapoznałeś się z regulaminem oraz kartą produktu.