Doniczki z betonu coraz częściej znajdują zastosowanie w aranżacjach ogrodu. Są proste i minimalistyczne, dlatego pozwalają doskonale wyeksponować kwiaty oraz krzewy. Jakie rośliny będą się w nich prezentowały najlepiej? Przedstawiamy ciekawe pomysły na donice z betonu architektonicznego!

Doniczki z betonu – ciekawa alternatywa dla rabat ogrodowych

Aranżacje ogrodu z wykorzystaniem kwiatów oraz krzewów umieszczonych w doniczkach są świetną alternatywą dla rabat ogrodowych. Roślinność posadzona w pojemnikach jest nie tylko lepiej wyeksponowana niż rosnąca w gruncie, ale także nie wiąże się z ryzykiem przytłoczenia zieleni znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie. Wśród donic dostępnych na rynku rosnącą popularnością cieszą się modele wykonane z betonu architektonicznego. W poniższym tekście postaramy się wyjaśnić dlaczego!

Efektowne donice z betonu architektonicznego

Donice z betonu do ogrodu należą do najchętniej wybieranych z racji swoich licznych zalet. Pierwszą z nich jest ponadczasowy i uniwersalny design, wpisujący się w aktualne trendy. W ostatnim czasie zapanowała moda na minimalizm, którego doskonałym wyrazem są właśnie doniczki z betonu architektonicznego. Cechuje je prosta, wręcz ascetyczna estetyka i kształty bazujące na przestrzennych figurach geometrycznych. Najczęściej w sklepach znajdziemy je w formie sześcianu oraz prostokąta, a nieco rzadziej walca, ściętego stożka, kuli czy półksiężyca. Wpływ na surowy styl betonowych donic ma także kolorystyka, zdominowana przez charakterystyczne odcienie szarości, które świetnie komponują się z różnego rodzaju roślinnością.

Donice z betonu do ogrodu – trwałe i wytrzymałe

Wiemy już, jak prezentuje się beton architektoniczny. Donice wykonane z tego surowca, poza efektownym wyglądem mają jednak inne zalety, takie jak trwałość i wytrzymałość. Dzięki nowoczesnym metodom produkcji są wyjątkowo odporne na działanie czynników atmosferycznych, dlatego mogą być postawione na zewnątrz bez ryzyka zniszczenia. Większość dostępnych obecnie modeli jest dodatkowo zaimpregnowana, co sprawia, że nie przenika do nich woda z ziemi, w której znajduje się roślinność.

Doniczki z betonu mogą więc zachować doskonały wygląd przez wiele lat i nie trzeba ich wymieniać co kilka sezonów. Wykonaniem tego rodzaju produktów zajmuje się firma Modern Concrete. Na życzenie klienta stworzymy dowolny projekt donicy, a także innych elementów z betonu architektonicznego. Warto sprawdzić nasze przykładowe realizacje i przekonać się, co oferujemy!

Jakie rośliny posadzić do doniczki z betonu?

Do doniczki z betonu najlepiej posadzić rośliny o systemie korzeniowym, który nie rozrasta się nadmiernie. Świetnie sprawdzą się gatunki efektownie wyglądające, ale wymagające niewiele uwagi i rzadkiego przesadzania. Dobrym wyborem są zarówno kwiaty, jak i krzewy oraz niewielkie drzewka.

Niektórym roślinom będzie służył beton. Doniczka wykonana z tego surowca to doskonałe rozwiązanie między innymi dla takich gatunków jak:

Bukszpan – zimozielone, niewielkie drzewko, nadające się do podcinania i formowania w przeróżne kształty. Świetnie rozwija się w glebie obojętnej oraz słabo zasadowej. Powinno być posadzone w zacienionym miejscu.

Berberys – ozdobny krzew o charakterystycznych, czerwonobrunatnych liściach. Jest niezwykle łatwy w utrzymaniu, ponieważ dobrze rośnie na każdym rodzaju gleby i nie wymaga częstych zabiegów pielęgnacyjnych.

Kosodrzewina – krzew iglasty, którego trzeba systematycznie podcinać i regulować jego kształt. Najlepiej będzie rozwijał się w nasłonecznionym miejscu oraz na glebie piaszczystej, o odczynie obojętnym.

Miskant chiński – ozdobna trawa, wprost stworzona do doniczki z betonu ze względu na swoją imponującą wysokość, sięgającą 1,5 m. Wymaga dużej ilości światła i żyznej, wilgotnej gleby.

Bambus krzewiasty – gatunek bambusa, który można uprawiać w Polsce. Ładnie rośnie w kwaśnej, a przy tym wilgotnej glebie i w nasłonecznionym miejscu.

Floks – kwiaty o charakterystycznej, jaskrawej barwie, mogące osiągnąć wysokość nawet 1,2 m. Powinno się je zasadzić w miejscu nasłonecznionym lub pół cienistym. Lubią glebę bogatą w próchnicę, wilgotną i żyzną.