Strona główna » Aranżacja kuchni – jak urządzić to pomieszczenie modnie i ergonomicznie?

Aranżacja kuchni – jak urządzić to pomieszczenie modnie i ergonomicznie?

10 października, 2023

Planowanie kuchni stanowi jedno z największych wyzwań aranżacyjnych podczas remontu. O ile wystrój salonu, sypialni czy pokojów można w dowolnym momencie zmienić bez większego problemu, o tyle ponowna aranżacja kuchni nie jest już taka prosta, ze względu na stałą instalację wodno-kanalizacyjną, wentylacyjną i gazową. Polecamy dobrze przemyśleć kwestię, jak urządzić funkcjonalną kuchnię, by później nie żałować podjętych decyzji.

Zasady urządzania kuchni

Kiedy w planach jest aranżacja kuchni, to warto pomyśleć, jak powinna ona wyglądać. W pierwszej kolejności musisz zastanowić się nad stylem, który najbardziej Tobie odpowiada – może to być modna w ostatnich czasach kuchnia industrialna. Równie istotne jest też to, aby zaplanować całą przestrzeń tak, aby powstała ergonomiczna kuchnia, która będzie służyła Ci przez długie lata.

Przygotowywanie posiłków może być przyjemnością lub udręką, a wiele zależy od tego, czy masz dobrze zaplanowaną przestrzeń. Dlaczego? Bieganie od szafki do szafki, od zlewozmywaka do lodówki, od lodówki do kuchenki może doprowadzić do szału i sprawić, że każdego dnia, mimo małej powierzchni mieszkania, pokonujesz całe kilometry. To prowadzi do zmęczenia i zniechęcenia. Dlatego, tak ważna jest właściwa aranżacja kuchni – funkcjonalna kuchnia powinna być tak zaprojektowana, by zmniejszać odległości pomiędzy poszczególnymi strefami i ułatwić codzienne funkcjonowanie. Ergonomiczna kuchnia ułatwia zachowanie czystości i rozłożenie się z większą liczbą produktów spożywczych. Innymi słowy: jest to kuchnia wykonana z pomysłem i rozmysłem. W tym artykule odpowiemy na pytanie: jak powinna być zaprojektowana kuchnia?

5 stref, czyli mała funkcjonalna kuchnia

W każdej kuchni, zarówno tej małej, jak i dużej, można wyróżnić pięć stref:

  • I strefa – zapasów. Tu znajdują się: lodówka i szafki na przechowywanie zapasów. Powinna być tak zaplanowana, by wszystko znajdowało się mniej więcej w jednym miejscu.
  • II strefa – przechowywania. Tutaj trzymamy naczynia, szklanki, sztućce, drobne sprzęty kuchenne i wszystko, co powinno być pod ręką.
  • III strefa – zmywania. Miejsce, gdzie ustawiony jest zlew, zmywarka, kosze na śmieci, suszarka na naczynia, stojaki na sztućce itd.
  • IV strefa – przygotowywania. W tej strefie potrzeba najwięcej wolnej przestrzeni. Składa się na nią blat roboczy oraz szafki na deski, miski, robot kuchenny oraz inne podręczne rzeczy, niezbędne w procesie przygotowywania.
  • V strefa – gotowania. Znajdują się w niej kuchenka, piekarnik i mikrofalówka.

Duża i mała funkcjonalna kuchnia musi uwzględniać wszystkie te strefy. Powinny one następować po sobie we wskazanej wyżej kolejności od lewej do prawej, a u osób leworęcznych od prawej do lewej. To oczywiście tylko ogólny schemat, gdyż wiele zależy od tego, na jakim planie zabudujesz pomieszczenie. Tak zaprojektowana ergonomiczna kuchnia sprawi, że chętniej będziesz z niej korzystać, a gotowanie stanie się przyjemnością.

Zasada trójkąta roboczego

Wygodna, funkcjonalna kuchnia powinna być zaprojektowana tak, by spełniała zasadę trójkąta roboczego. Przygotowywanie potraw wymaga działań podejmowanych w konkretnej kolejności: wyjmujemy jedzenie z lodówki, myjemy je, przyrządzamy, wrzucamy do garnka. Dla zobrazowania wyobraź sobie trójkąt, którego wierzchołkami są: lodówka, zlew, kuchenka – to między nimi poruszamy się podczas przygotowywania posiłków. Wierzchołki powinny być oddalone od siebie o 120-210 cm. W internecie można znaleźć wiele schematów na trójkąt roboczy do rozplanowania kuchni. Warto się nad tym zainspirować, gdy planujemy wystrój kuchni. Dobrze jest także w miejscu roboczym ustawić donice z betonu architektonicznego, które znacznie odświeżą wnętrze.

Ergonomiczna kuchnia a jej kształt

Jak ergonomicznie urządzić kuchnię? Należy rozważyć różne typy zabudowy i zaplanować odpowiedni rozkład mebli oraz sprzętu AGD. Mała funkcjonalna kuchnia często wykorzystuje zabudowę dwurzędową, w której meble i urządzenia AGD ustawione są po przeciwległej stronie pomieszczenia. Jest to wygodne rozwiązanie, jeżeli odległość pomiędzy rzędami wynosi co najmniej 90-120 cm.

Zabudowa w kształcie litery L spisze się w niemal każdej kuchni. Jest bardzo wygodna, a szafki i sprzęty można łatwo rozmieścić, tak by zachować ciąg produkcyjny. Lodówka i zlew powinny stać pod jedną ścianą, a blat do przygotowywania i kuchenka pod drugą. W takiej zabudowie bardzo dobrze sprawdzają się betonowe blaty kuchenne Modern Concrete, zapewniające dużą swobodę przygotowywania posiłków i łatwość utrzymania powierzchni w czystości.

Jeżeli dysponujesz dużym pomieszczeniem i możesz pozwolić sobie na swobodne ustawianie mebli, polecamy zabudowę w kształcie litery U, w której ciągi robocze usytuowane są na przeciwległych ścianach, połączone poprzecznym blatem.

Popularnym rozwiązaniem do dużych pomieszczeń są kuchnie z wyspą. Meble mogą być ustawione na planie litery L lub U, podczas gdy na środku znajduje się miejsce na wyspę z blatem, do którego można podejść z kilku stron.

Czasami dostępna jest tylko jedna ściana pomieszczenia, wtedy polecamy zabudowę jednorzędową, w której cały ciąg produkcyjny jest ustawiony w jednej linii. Powinien zaczynać się lodówką, następnie szafka z blatem, a dalej: zlewozmywak, płyta grzejna. Jest to dobre wyjście, jeśli zastanawiasz się jak funkcjonalnie urządzić małą kuchnię. Jeśli w kuchni zostanie jeszcze trochę miejsca, warto zainteresować się, jak wyglądają płyty z betonu architektonicznego.

Ergonomiczna kuchnia to nie tylko kształt ustawienia mebli, ale także odpowiednia wysokość blatu roboczego. Dla jak największego komfortu pracy blat powinien mieć wysokość około 86 cm – dla osoby o średnim wzroście. Nieważne, na jaki wystrój się zdecydujesz, czy będą to meble kuchenne industrialne, czy w innym stylu, najważniejsza powinna być wygoda i komfort pracy. Dzięki zastosowaniu wszystkich powyższych porad powinna powstać funkcjonalna kuchnia, która będzie spełniała swoją funkcję przez długie lata.

Od której strony powinna być kuchnia? Jeżeli masz możliwość to najlepiej, aby była usytuowana od strony północno-wschodniej – dzięki temu produkty spożywcze nie będą się dodatkowo nagrzewać. Dodatkowo, w lecie, kiedy jest gorąco, nie będziesz jeszcze podnosić temperatury włączonym piekarnikiem.

Nowoczesna kuchnia industrialna

Aranżacje w stylu industrialnym w ostatnim czasie zyskują na popularności. Są efektowne i funkcjonalne, dlatego sprawdzają się w każdym rodzaju pomieszczenia – także w kuchni. Jak urządzić industrialną kuchnię? Sprawdź praktyczne wskazówki.

Styl industrialny na dobre zagościł we wnętrzach. Można spotkać go w salonach, łazienkach, a bardzo często także i kuchniach. Aranżacje kuchni w stylu industrialnym nawiązują klimatem do starych pomieszczeń przemysłowych. Króluje w nich stal nierdzewna, minimalistyczne wyposażenie oraz sterylny chłód. Chcąc wprowadzić styl industrialny do swojej kuchni, nie musisz jednak ograniczać się do takiej wizji. Możliwości zaaranżowania tego pomieszczenia w klimacie nawiązującym do starych fabryk jest naprawdę wiele, a kuchnia industrialna cieszy się coraz większym powodzeniem. Od czego jednak zacząć? Przedstawiamy pomysły na aranżacje kuchni w stylu industrialnym.

Kuchnia w stylu industrialnym – co na ściany?

Jeśli interesuje Cię kuchnia w stylu industrialnym, musisz zacząć od ścian oraz podłóg. Nie tylko stanowią tło dla mebli i dodatków, ale także decydują o charakterze wnętrza. Najważniejszą zasadą urządzania industrialnej kuchni jest wykorzystywanie surowych, minimalistycznych materiałów wykończeniowych. Na ścianach doskonale sprawdzi się naturalna cegła oraz beton architektoniczny. Produkcją, sprzedażą oraz montażem płyt z betonu zajmuje się nasza firma – Modern Concrete. Dzięki autorskiej, dopracowywanej na przestrzeni lat technologii oferujemy produkty trwałe oraz wysokiej jakości. Aby zobaczyć aranżacje kuchni w stylu industrialnym z naszymi płytami betonowymi, sprawdź nasze realizacje.

Kuchnia w stylu industrialnym, ze względu na swój charakter, jest uniwersalna, a kiedy się znudzi, wystarczy ją nieco ozdobić dodatkami w innym kolorze i nabierze nowego charakteru.

A co z podłogami? Kuchnia w stylu industrialnym najlepiej będzie wyglądała z posadzką wykonaną z betonu – polerowanego lub szlifowanego. Ciekawym rozwiązaniem jest również podłoga z mikrocementu, czyli cementu z domieszką żywicy. Surowego klimatu industrialnej kuchni może również nadać sama żywica epoksydowa, ale koniecznie o jednolitej powierzchni oraz kolorze.

Kuchnia industrialna – aranżacje kolorystyczne

Kuchnia otwarta na salon

Z założenia wystrój industrialny charakteryzuje stonowana kolorystyka. Stare budynki przemysłowe zdominowane były w końcu przez biele, szarości czy brązy. W praktyce nowoczesna kuchnia industrialna nie musi jednak tak wyglądać. Ilość wykorzystywanych barw najlepiej ograniczyć do minimum, ale śmiało można pokusić się o wyrazistsze akcenty kolorystyczne. Świetnie sprawdzi się czerwień, a także zieleń, żółć czy pomarańcz. Jedyne, czego powinno się wystrzegać to wzory – nie pasują do industrialnej estetyki.

Mała kuchnia industrialna, w odpowiednio dobranych barwach oraz z właściwe zaprojektowanym wystrojem może być tak samo funkcjonalna, co ta o większym metrażu. Najważniejsza jest dobra aranżacja kuchni.

Meble industrialne do kuchni

Cechą charakterystyczną stylu industrialnego są otwarte przestrzenie oraz jak najmniejsza ilość podziałów. Z tego powodu im więcej miejsca masz do dyspozycji na meble kuchenne, tym lepiej będzie wyglądała Twoja aranżacja. Bardzo często sercem kuchni w stylu industrialnym jest wyspa. To rozwiązanie niezwykle funkcjonalne, a do tego efektowne, zwłaszcza gdy zdecydujesz się dostawić do niej wysokie krzesła typu hoker.

Meble industrialne do kuchni to zarówno zabudowane, jak i częściowo otwarte półki. Fronty szafek najlepiej wybrać bez dekoracji czy frezowania. Jednolita płaszczyzna będzie stanowiła lepszy kontrast dla wyeksponowanych w pobliżu akcesoriów do gotowania czy naczyń. Wybierając meble industrialne do kuchni, najlepiej sięgać po matowe, gładkie płyty.

Oświetlenie do kuchni industrialnej

Dodatki to wisienka na torcie praktycznie każdej aranżacji. Choć industrialna estetyka zasadniczo rezygnuje z dekorowania przestrzeni – wystrój ma być przecież chłodny i surowy w odbiorze – dzięki odpowiednio dobranym lampom możesz efektownie ozdobić swoje wnętrze. Kuchnia w stylu industrialnym lubi przede wszystkim oświetlenie minimalistyczne. Świetnie sprawdzą się tradycyjne żarówki zawieszone na kablu, LED-owe szyny, dyskretne punkty świetlne umieszczone w suficie, a także dużych rozmiarów reflektory.

Autentyczna, a przy tym funkcjonalna – taka ma być kuchnia industrialna. Aranżacje oświetlenia powinny eksponować, a nie ukrywać naturalny stan rzeczy, dlatego nie warto przejmować się ukrywaniem przewodów lamp – mogą pozostać widoczne.

Kuchnia otwarta – o co w tym chodzi?

Co to znaczy otwarta kuchnia? Jak powinna wyglądać aranżacja salonu z kuchnią, aby każde z pomieszczeń zachowało swój indywidualny charakter, ale by były ze sobą spójne? Otwarta kuchnia to coraz popularniejszy trend nie tylko w małych mieszkaniach, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy, ale również w przestronnych, nowoczesnych domach. To aranżacja pozwalająca na połączenie kuchni z jadalnią, salonem lub pokojem dziennym, w którym koncentruje się życie całej rodziny. Jak urządzić nowoczesną kuchnię z salonem? A przede wszystkim jak oddzielić kuchnię od salonu, zachowując przy tym jeden styl?

Swobodne przestrzenie zaczynają dominować w projektach nowoczesnych mieszkań i domów, a wyraźny podział na kuchnię, jadalnię, salon, pokój dzienny czy pokój wypoczynkowy coraz częściej zostaje zastąpiony zupełnie innym sposobem zarządzania przestrzenią. Kuchnia z salonem albo inaczej kuchnia otwarta na salon to dwa pomieszczenia w jednym. Chociaż znajdują się w tym samym obrębie i nie są odgrodzone ścianą, pełnią osobne funkcje.

Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim wygoda i lepszy wykorzystanie dostępnej powierzchni, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w mieszkaniach w blokach, gdzie nie można sobie pozwolić na stratę cennego obszaru. Takie planowanie przestrzeni musi być przemyślane, by nie żałować podjętej decyzji. Należy liczyć się z unoszącymi się zapachami kuchennymi i typowymi zabrudzeniami związanymi z przygotowywaniem posiłku. Oczywiście większość problemów można obejść, warto jednak mieć świadomość, że kuchnia z salonem w bloku będzie wymagała przeróbek.

Kuchnia otwarta może być połączona nie tylko z salonem, ale też na przykład z jadalnią. Jest to popularniejsze i bardziej praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza w domach. Kuchnia z jadalnią sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu przy posiłkach, co jest – niestety – coraz rzadziej stosowaną praktyką.

Zalety i wady kuchni otwartej

Otwarta kuchnia jest ciekawym i praktycznym rozwiązaniem aranżacyjnym, polecanym do każdego lokalu, gdzie jest wystarczająca ilość miejsca, by połączyć dwa pomieszczenia w jedno. Jak każde rozwiązanie, i to ma swoje zalety oraz wady.

Zalety kuchni otwartej

Niepodważalnym plusem kuchni otwartej na salon jest jej wielofunkcyjność, takie połączenie daje sporą swobodę. Można przyjmować gości i jednocześnie krzątać się po kuchni. Kuchnia otwarta ułatwia rodzinną integrację, wspólne przygotowywanie i spożywanie posiłków i może być centrum domowego życia. Wreszcie – co być może najważniejsze – kuchnia z salonem w bloku lub z jadalnią pozwala na sporą oszczędność miejsca i pomaga optycznie powiększyć mieszkanie. Co więcej, kuchnia otwarta na salon zyskuje okna, którego często brakuje w małych kuchniach w bloku.

Wady kuchni otwartej

Salon z kuchnią w bloku lub w domu jednorodzinnym wymaga zachowania nienagannego porządku i zainstalowania wyciągu z wentylacją oraz z filtrem tłuszczowym, aby ani zapachy, ani drobinki tłuszczu nie wędrowały po pomieszczeniu. Kuchenne odgłosy mogą przeszkadzać w rozmowach rodzinnych, oglądaniu telewizji czy wypoczynku. W otwartej kuchni zazwyczaj znajduje się mniej miejsca na przechowywanie sprzętów i akcesoriów kuchennych. Jeśli w mieszkaniu jest otwarta kuchnia na salon, to warto zastanowić się nad wydzieleniem spiżarni w innej części i korzystać z niej do przechowywania zapasów, czy sprzętów wykorzystywanych sporadycznie.

Jak oddzielić kuchnię od salonu lub jadalni

Otwartą kuchnię cenią sobie osoby, które lubią swobodę i duże przestrzenie. Trzeba jednak wyraźnie wydzielić obszary, tak aby się nie zlewały w jedno. Można to zrobić na kilka sposobów, ale najbardziej praktycznym jest oddzielenie kuchni od salonu za pomocą aranżacji wnętrza, tj. tak, aby nie miało się wrażenia, że kuchnia znajduje się w salonie.

Czym oddzielić kuchnię od salonu? Praktycznym sposobem na wydzielenie odrębnych obszarów jest wyłożenie podłogi innym rodzajem nawierzchni. Do kuchni polecamy płytki ceramiczne lub płyty betonowe Modern Concrete, natomiast salon powinien mieć cieplejszą podłogę np. z paneli, parkietu lub położoną wykładzinę, choć odstępstwa również są możliwe. Jeżeli wykorzystasz beton na podłogę, polecamy też pasujące do zestawu betonowe blaty kuchenne – kuchnia industrialna i betonowe elementy doskonale do siebie pasują.

Kuchnia otwarta na salon może mieć wydzieloną przestrzeń również ścianami. Przy czym tutaj wystarczy, że będzie to inny kolor farby. Wspomniane wyżej betonowe płyty dekoracyjne również mogą stanowić sposób na oddzielenie kuchni od salonu. Są na tyle uniwersalne i wyraziste, że można je wykorzystać zarówno do wyłożenia całej ściany, jak i do dekoracji. To już zależy od pomysłu na aranżację salonu z kuchnią. Pamiętaj również o dobraniu odpowiedniego zestawu mebli.

Udostępnij: