Osoby posiadające odpowiednią ilość przestrzeni w domu chętnie decydują się na urządzenie jadalni. To miejsce, w którym przy dużym wspólnym stole spotkać się może cała rodzina. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę podczas aranżowania jadalni?

Stół i krzesła

Wiele osób decyduje się na wariant, gdzie mamy otwartą na salon kuchnię. W takim wypadku jadalnia jest niejako miejscem przejściowym między kuchnią a salonem. Wtedy też istotne jest urządzenie jej w taki sposób, aby pasowała stylem do pozostałych pomieszczeń. Nie da się ukryć, że ważną funkcję pełnią tutaj meble. Należy jednak zaznaczyć, że wcale nie muszą pochodzić z tego samego zestawu, ponieważ można z powodzeniem dobrać je tak, aby urozmaicić całość. Jeśli mamy już klasyczny drewniany stół, to dobrze pomyśleć o krzesłach w innym kolorze, również takich wykonanych z plastiku, czy metalu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli w różnych odcieniach. Nowoczesne formy w połączeniu z masywnym drewnianym stołem pozwolą uzyskać niebanalny efekt.

Podłogi

Aranżacja wnętrza nie będzie w pełni spójna, jeżeli zbyt lekko podejdziemy do tematu podłóg. W przypadku łączonej jadalni wyzwaniem może się okazać zdecydowanie się na jeden rodzaj materiału, który będzie odpowiedni w każdej ze stref, o których tutaj mowa. Szczególnie kiedy mamy do dyspozycji mniejszą powierzchnię, warto nie stosować dodatkowych podziałów na podłodze, które sprawią, że optycznie zmniejszymy przestrzeń. Zatem musimy wybrać surowiec, który dobrze zniesie zabrudzenia i wilgoć w kuchni, możliwe zarysowania powstałe wskutek przesuwania krzeseł w jadalni, jak również będzie się bardzo estetycznie prezentował w salonie.

Ciekawym, nowoczesnym rozwiązaniem jest beton architektoniczny, który spełnia powyższe kryteria. Płyty mogą mieć różne odcienie, strukturę i wykończenie. Inaczej będzie prezentował się materiał szlifowany, gładzony, śrutowany, czy po prostu naturalnie porowaty.

Oświetlenie

Ważną kwestią jest odpowiednio dobrane oświetlenie. Nie można zapominać o dużej lampie nad stołem. Nie tylko ze względów praktycznych, ponieważ jest ona także istotnym elementem dekoracyjnym. Dlatego też sam dobór modelu powinien być spójny ze stylem widocznym w wystroju. Aby zabezpieczyć się na wypadek późniejszych ewentualnych przemeblowań, szczególnie jeśli takowe lubimy, warto zdecydować się na lampę z ramieniem, które jest ruchome. Wyjściem jest także zastosowanie specjalnych szyn, po których można przesuwać zamocowane źródło światła. Podczas wyboru trzeba znaleźć balans między wymiarami klosza oraz stołu tak, aby całość była dobrze wyważona. Gdy natomiast chodzi o odległość, na jakiej powinno zawisnąć źródło światła nad blatem, to w przypadku mniejszych modeli jest to około sześćdziesięciu centymetrów, natomiast większych – nawet dziewięćdziesiąt.

Warto pamiętać o powyższych aspektach podczas urządzania jadalni we własnym domu. Nie zawsze bowiem jesteśmy ich świadomi, szczególnie jeśli brak nam odpowiedniego doświadczenia w tym zakresie. Uczenie się na własnych błędach w tym wypadku może być dość kosztowne. Dosłownie, ponieważ ewentualne zmiany wymagają po prostu kolejnego nakłady finansowego.