Betonowe donice te małe i duże mogą być interesującymi dodatkami do wystroju wnętrz, ogrodów, tarasów i balkonów. Ceny takich produktów są różne i wahają się od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy za designerskie modele od projektantów. Przy odrobinie chęci możesz własnoręcznie stworzyć taką ozdobę.

Doniczki betonowe – ostatni krzyk mody!

Moda kołem się toczy. Betonowe i kamienne elementy wystroju niegdyś bardzo modne, na pewien czas zeszły ze sceny, a zastąpiły je takie z tworzyw sztucznych. Chociaż moda na plastik i inne tworzywa wciąż ma się dobrze, to we wnętrzarstwie można zaobserwować wyraźny zwrot ku naturalnym tworzywom, takim jak drewno czy kamień. W tę estetykę doskonale wpisuje się beton, który można wykorzystać zarówno w nowoczesnych, jak i w stylizowanych wnętrzach. Jest to bardzo uniwersalny materiał komponujący się z tworzywem PVC, drewnem, metalem i szkłem.

Gdzie pasują betonowe doniczki?

Jeżeli zastanawiasz się nad takim dodatkiem do wnętrz, warto rozejrzeć się za doniczkami, które będą komponowały się z budynkiem. Masywne, duże donice to dobry wybór na podwórka i tarasy zwłaszcza przed ośrodkami wypoczynkowymi, hotelami, lokalami użyteczności publicznej itd. Te mogą jednak być zbyt ciężkie, gdy zostaną postawione przed małym domkiem jednorodzinnym lub na balkonie w mieszkaniu – tam lepiej sprawdzą się lekkie, mniejsze doniczki.

Beton kojarzy się z ociężałością i masywnością. Tymczasem jest to na tyle plastyczne tworzywo, że można z niego wyczarować również bardzo delikatne elementy wystroju na przykład małe i średnie doniczki, podobne do doniczek ceramicznych, jakie często widuje się na balkonach i tarasach. Podsumowując: doniczki ozdobne betonowe mogą być dobrym wyborem i do mieszkań, i do domów – wszystko jest kwestią dobrego dopasowania do wystroju.

Ozdobne doniczki betonowe od projektantów

Przeglądając propozycję marketów budowlanych i sklepów z wystrojem wnętrz, łatwo można zauważyć, że prezentowane tam produkty są masowe. Można tam jednak spotkać prawdziwe perełki – modne, designerskie donice z betonu architektonicznego, stworzone przez projektantów o światowej sławie. Bardzo popularne są np. modele w geometrycznych, futurystycznych kształtach, romboidalne, kwadratowe, podłużne czy walcowate, wykonane z gładkiego lub zdobionego betonu.

Stwórz własną doniczkę!

Stwórz własną doniczkęBeton ma tę wspaniałą właściwość, że jest materiałem łatwym do przygotowania i formowania. Można więc samodzielnie wykonać taką doniczkę, która będzie świetnie komponowała się z mieszkaniem w stylu industrialnym wykończonym płytami z betonu Modern Concrete. Czego potrzebujesz?

  • Płynnego betonu (możesz zrobić samodzielnie lub kupić gotową mieszankę),

  • Ochronnych rękawic,

  • Oleju parafinowego,

  • Jakiejś formy,

  • Drobiazgów, którymi ozdobisz donicę (szkiełka, koraliki itd.).

Do stworzenia doniczki potrzebujesz zewnętrznej i wewnętrznej formy, które będą różniły się wielkością. Mogą to być dwa pudła z kartonu lub plastikowe opakowania, ważne, aby były mniej więcej w tym samym kształcie, a różniły się tylko wielkością. Formę koniecznie posmaruj olejem lub innym smarem, który zapobiegnie przywieraniu betonu do powierzchni.

Następnie przygotuj beton według instrukcji na opakowaniu. Na tym etapie możesz dodać do mieszanki kolorowe szkiełka, koraliki lub inne drobiazgi, które urozmaicą wygląd donicy.

Przygotowany beton wlej do formy, wyrównaj i włóż do środka drugą, mniejszą formę delikatnie naciskając, by płynny beton wypełnił wolną przestrzeń. Na koniec wygładź krawędzie i poczekaj aż beton wyschnie. Po około 24-36 godzinach możesz usunąć formy. I gotowe! Właśnie zrobiłeś własne doniczki betonowe! Do pełnego wyschnięcia materiał będzie potrzebował jeszcze kilku dni.

W podobny sposób możesz własnoręcznie przygotować również inne, betonowe dodatki do wnętrz, nawet blaty. Jednak jeśli zależy Ci na naprawdę dobrych parametrach takich akcesoriów i jednocześnie chcesz, aby zachowały one urok prawdziwego betonu, skorzystaj z naszej oferty na betonowe akcesoria. Sprawdź, co możemy Ci zaproponować.