Każdy, kto choć raz zajmował się aranżacją przestrzeni, miał okazję przekonać się, jak wielka jest siła detali. Nawet gdy najważniejsze prace w pomieszczeniu zostały już wykonane, to efekt nie był tak dobry, jak wtedy, gdy już wszystko dopięliśmy na ostatni guzik, zadbaliśmy o najmniejszy nawet szczegół.

Listwy przypodłogowe i sufitowe

Poniższe przykłady nie muszą, a nawet nie powinny występować wszystkie jednocześnie. To jedynie propozycje, z których można skorzystać. Ich nagromadzenie może dać rezultat odwrotny do zamierzonego. Warto wybrać te, które po prostu będą nam odpowiadać. Listwy przypodłogowe oraz sufitowe, to wyposażenie jak najbardziej znane i chętnie stosowane. Szczególnie te pierwsze są konieczne, aby przykryć szczeliny dylatacyjne, dzięki którym drewniana podłoga może swobodnie pracować, bez obaw o to, że parkiet się wypaczy. Mnogość kolorów, materiałów, kształtów jest tutaj ogromna. Są one estetycznym wykończeniem każdego wnętrza, dodając charakteru. Im bardziej mają się rzucać w oczy, tym wysokość będzie większa, a kolor silniej kontrastujący z otoczeniem. Warto dobrać styl listew do całego wystroju.

Mnogość sztukaterii

Różnego rodzaju sztukateria daje ogromne możliwości aranżacyjne. Oczywiście nie można przesadzać z ilością rozet, ozdobnych gzymsów, pilastrów, konsol i tym podobnych. Należy je stosować z umiarem. Często taki detal już sam w sobie jest niezwykle bogato zdobiony. Przykładem są wspomniane rozety, które mogą mieć skomplikowane motywy kwiatowo-roślinne. Ciekawym ich zastosowaniem jest umiejscowienie nie na suficie, jak to zwykle bywa, lecz w widocznym miejscu na ścianie. Powstanie w ten sposób oryginalny element dekoracyjny, który zastąpi obraz. Rezultat okaże się tym ciekawszy, im bardziej pobawimy się kolorystyką takiej rozety. Tutaj możliwości są niemal nieograniczone.

Dekoracja kominka

W domach, gdzie znajduje się kominek, to właśnie jego kształt, obudowa i ewentualne zdobienia dają wiele możliwości dekoratorskich. Pomysłów jest cała masa od tych całkiem prostych i nowoczesnych, aż do bogato zdobionych gzymsów. Oczywiście wygląd takiego kominka zależy od stylu, w jakim chcemy urządzić pomieszczenie, o czym należy pamiętać. Cała kompozycja musi być spójna, co również dotyczy tych wcześniej wymienionych przykładów.

Gałki, klamki

Nie można zapominać również o tych mniejszych detalach, które są częścią mebli i drzwi, jak gałki, uchwyty i klamki. Często nie zwracamy na nie uwagi, a przecież ich wygląd ma duże znaczenie. Można się o tym przekonać, wymieniając stare uchwyty na nowe, w całkiem innym stylu. Zauważymy wtedy, jak zmieni się wygląd mebli. To tani sposób na to, by dokonać szybkiej metamorfozy. Zwracając uwagę również na takie szczegóły, będziemy mieli pewność, że wnętrze będzie idealnie skomponowane.

To tylko kilka przykładów, które jednak dają możliwość wprowadzenie widocznych zmian w domu, często bez konieczności przeprowadzania wielkiego remontu. Kilka niewielkich z pozoru detali sprawi, że osiągniemy bardzo pozytywny, a co ważne oryginalny efekt. Szukasz pomysłu na wyjątkowe wykończenie wnętrz? Zobacz nasze realizacje z użyciem betonu architektonicznego.