Strona główna » Co zrobić, aby beton architektoniczny długo cieszył oko?

Co zrobić, aby beton architektoniczny długo cieszył oko?

23 sierpnia, 2023

Beton architektoniczny jest wyjątkowo wytrzymałym materiałem, jednak, aby długo cieszył oko, należy go nie tylko dobrze położyć, ale również odpowiednio zaimpregnować. Jeśli zastosujesz kilka prostych zasad, Twoje ściany będą wyglądały doskonale przez wiele lat, a Ty szybko nie będziesz musiał myśleć o remoncie. Jak położyć beton architektoniczny? Podpowiadamy!

Jak zrobić ścianę z betonu?

Beton architektoniczny Modern Concrete nie jest materiałem trudnym do zamontowania. Zdecydowanie trudniejsze jest nakładanie betonu strukturalnego, który bywa przebiegłym materiałem, szczególnie w rękach budowlańców amatorów. Jeśli nie masz pojęcia, jak zrobić ścianę z betonu, lepiej powierz to zadanie profesjonalistom – zobacz: montaż płyt z betonu architektonicznego. Jeśli jednak masz pewien fach w ręku i przypuszczasz, że nakładanie betonu dekoracyjnego nie sprawi Ci większych trudności, poniższe instrukcje na pewno okażą się przydatne.

Nakładanie betonu dekoracyjnego – informacje wstępne

Chcesz dowiedzieć się, jak położyć beton architektoniczny? Musisz mieć świadomość, że płyty wykonane z tego surowca są dostępne w sklepach w wielu modelach, różniących się od siebie nie tylko pod względem faktury i koloru, ale także grubości czy rozmiaru. Ich prawidłowe dopasowanie do rodzaju powierzchni ma zasadnicze znaczenie. W przypadku wnętrz zazwyczaj stosuje się płyty prostokątne o wymiarach 50/100 cm lub 60/120 cm oraz grubości 1,5 cm lub 2 cm.

Istotny jest również sposób składowania płyt betonowych. Najlepiej przechowywać je w pomieszczeniu wolnym od wilgoci. W miejscu, w którym mają zostać zamontowane, powinny natomiast spędzić minimum 48 h – postawione w pozycji pionowej, pod kątem prostym, z zachowaniem minimum kilkucentymetrowego odstępu między sobą. Przed przystąpieniem do pracy należy dokładnie sprawdzić ich stan – czy nie są aby odkształcone, czy uszkodzone. Potem wystarczy dobrać je do siebie pod kątem struktury oraz odcienia koloru w celu uzyskania spójnego wyglądu aranżacji.

Pamiętaj, że płyty wykorzystywane do zrobienia betonowej ściany są zazwyczaj bardzo ciężkie – jedna potrafi ważyć 24 kg, dlatego do pomocy w montażu zaangażuj drugą osobę. Nie ma nic gorszego niż element dekoracyjny, który upadł na podłogę, zniszczył się i tym samym doprowadził do uszkodzenia np. podłogi czy schodów.

Jak położyć beton architektoniczny?

Każdy materiał wymaga innego sposobu montażu – nie inaczej beton architektoniczny. Jak kłaść płyty wykonane z tego surowca? Przed przystąpieniem do prac sprawdź, czy ściana jest równa. Wszelkie nierówności mogą przyczyniać się do nierównego położenia płyt, a co za tym idzie – ich zniszczenia bądź niedoskonałego efektu końcowego.

Kolejną rzeczą jest przyczepność i udźwig ściany. Montowanie płyt betonowych na ścianę z płyty karton-gips nie jest najlepszym pomysłem. Beton ma swój ciężar i delikatna ścianka może go nie utrzymać. Przed przyklejeniem betonu dekoracyjnego pomaluj ściany gruntem lub innym płynem przeznaczonym do trudnych powierzchni. Wszelkie otwory, które musisz wykonać w płytach, wykonuj przy użyciu narzędzi kamieniarskich, a nie do glazury, nie używaj również udaru – zastosowanie się do tych zasad zniweluje ryzyko pęknięcia płyt.

Beton architektoniczny można przymocować na kilka sposobów:

  • jak zrobić ścianę z betonuKlejenie płyt – jest to rozwiązanie najłatwiejsze i wymagające najmniejszego obeznania się z tematem montażu. Sprawdzi się jednak tylko i wyłącznie na powierzchniach surowych, szorstkich. Klejenie betonu architektonicznego na ściany malowane lub wykonane z gładkich tynków może skończyć się jego odpadnięciem od ściany, czego chyba każdy wolałby uniknąć.Jeśli wybrałeś tę metodę, prace montażowe zacznij od odpowiedniego przygotowania wszystkich elementów. Tylną powierzchnię każdej płyty i ścianę starannie zagruntuj, aby zapewnić lepszą przyczepność. W wyborze kleju do mocowania betonu kieruj się zaleceniami producenta. W przypadku płyt Modern Concrete świetnie sprawdzi się klej polimerowy. Nakładaj go na ścianę na tzw. grzebień. Inne sposoby klejenia betonu architektonicznego: np. gruba warstwa kleju rozłożona na całej płycie lub klej umieszczony jedynie na rogach spowodują przebarwienie i odkształcenie się płyt.
  • Okrągłe kotwy ozdobne – dużo bardziej zaawansowany sposób mocowania. W płytach robi się specjalne otwory, dzięki którym są one przymocowywane do ścian. Jest to rozwiązanie najbardziej wytrzymałe, a jednocześnie najbardziej dekoracyjne, ponieważ śruby są widoczne na płycie. Warto połączyć je z klejeniem, co przedłuży trwałość i wytrzymałość betonowej ściany.

    Jak kłaść beton architektoniczny dwuetapowo? Prace zacznij od przyklejenia płyty do ściany specjalnym klejem. Następnie element wykonany z betonu wyrównaj i wypoziomuj, po czym przykręć kotwami do ściany. W razie potrzeby możesz dodatkowo zamaskować kotwy, ale pamiętaj, że nadają one aranżacji więcej charakteru.

  • Niewidoczny system na wieszakach – metoda instalacji płyt niewymagająca użycia kleju i pozwalająca na ich łatwy demontaż. Jak położyć beton architektoniczny w ten sposób? Śruby wkręć w zagłębienia znajdujące się z tyłu płyty. Następnie dokładnie wymierz element wykonany z betonu i zaznacz na ścianie punkty w miejscach położenia śrub. Zamontuj w nich listwy, nasadź na nie płytę betonową i sprawdź, czy nie ma żadnych nierówności. Jeśli są, skoryguj listwy montażowe. Gdy płyta będzie już odpowiednio ułożona, wykonaj kołkowanie listwy montażowej, co pozwoli uniknąć jej przesunięcia. Po wszystkim możesz zamocować płytę betonową.
  • Niewidoczny montaż na kotwie chemicznej – szybki i prosty sposób instalacji w przypadku ścian murowanych. Jak położyć beton na ścianę tą metodą? W przygotowane wcześniej otwory wklej trzpień montażowy za pomocą tzw. kotwy mechanicznej. Rozstaw trzpieni, czyli elementów mocujących, zaznacz na ścianie i w oznaczonych miejscach wywierć otwory, pamiętając o dokładnym oczyszczeniu ich z pyłu. W kolejnym kroku otwory w ścianie wypełnij kotwą chemiczną i zamontuj płytę betonową poprzez włożenie trzpienia w zagłębienie z kotwą.

    Istnieją dwa sposoby na to, jak położyć beton architektoniczny na ścianie metodą kotwy chemicznej. Możesz układać płyty z zachowaniem wolnych przestrzeni pomiędzy nimi lub na styk – w zależności od indywidualnych preferencji.

Impregnacja

Skoro wiesz już, jak zrobić ścianę z betonu, teraz kilka słów na temat jej pielęgnacji. Impregnacja betonu architektonicznego konieczna jest w łazience i kuchni. Są to miejsca szczególnie narażone na wilgoć i wszelkie zabrudzenia, dlatego też należy położyć dwie warstwy impregnatu, który ochroni beton architektoniczny przed tłustym nalotem i innymi plamami. Nie ma konieczności impregnowania płyt, które umieszczone są w pokojach, natomiast dobrze jest nanieść na nie chociaż jedną warstwę chroniącą, zapewni to dłuższą żywotność betonowej ściany.

Płyty w naszej ofercie

W naszej ofercie płyt z betonu architektonicznego znajdziesz dwie wielkości płyt – duża płyta o wymiarze 120 x 60 cm i o grubości 2 cm sprawdzi się w dużych pomieszczeniach, gdzie efekt końcowy ma dać jednolitą ścianę, natomiast mniejsza 100 x 50 cm i o grubości 1,5 cm będzie doskonałym materiałem do zrobienia dwukolorowej szachownicy. Ważną kwestią przy wyborze rodzaju betonu do danego pomieszczenia jest porowatość płyt. W kuchni czy łazience lepiej jest położyć gładkie płyty, które są bardziej odporne na wilgoć.

Choć wszelkie prace związane z położeniem betonu i jego impregnacją wydają się proste, to przed decyzją o samodzielnym montażu upewnij się, czy masz odpowiedni sprzęt, dobry klej do betonu architektonicznego i wystarczającą wiedzę. Jeśli nie czujesz się na siłach, lepiej zleć to fachowcom, którzy zagwarantują Ci bezproblemowy montaż i wytrzymałość ściany przez długie lata.

Jeśli po lekturze powyższego tekstu wciąż nie wiesz, jak położyć beton dekoracyjny samemu, zaufaj ekspertom z Modern Concrete. Skontaktuj się z nami, a doradzimy, jakie kupić płyty i pomożemy wybrać najlepszy sposób montażu!

 

Udostępnij: