Beton GRC / GFRC (zbrojony włóknem szklanym)

Beton znany jest od czasów starożytnych. Na szeroką skalę, jako pierwsi zaczęli go stosować Rzymianie, stąd też to oni uważani są za wynalazców betonu. Dopiero jednak w XVIII wieku zaczęto używać betonu bardzo zbliżonego do współczesnego. Wśród znanych nam dzisiaj odmian betonu wyróżniamy nie tylko zwykły beton konstrukcyjny, ale także beton architektoniczny. Jego popularną odmianą jest beton architektoniczny GRC.

Beton zwykły a architektoniczny

Oba powstają z tych samych surowców: cementu, piasku i wody. Jest jednak zasadnicza różnica pomiędzy nimi: do produkcji betonu architektonicznego służy cement hutniczy. Dodatkowo w czasie produkcji betonu architektonicznego wykorzystuje się domieszki chemiczne, które poprawiają jego urabialność i plastyczność. Można do niego dodawać także barwniki. Dzięki nim płyty elewacyjne GRC mogą mieć nie tylko tradycyjny szary, antracytowy lub biały kolor.

Czym jest beton GRC / GFRC?

Beton GRC jest on odmianą betonu architektonicznego. Jak już wspomnieliśmy, w czasie produkcji betonu architektonicznego dodawane są różne domieszki. Beton architektoniczny można także zbroić. Dodaje się wówczas włókna szklane. Beton architektoniczny z domieszką tych właśnie włókien nosi nazwą GRC. Zamiennie używana jest także nazwa GFRC. Beton ten jest wykorzystywany między innymi do produkcji płyt elewacyjnych. Dzięki dodatkowi włókna szklanego są one lekkie i wytrzymałe. Dodanie domieszek chemicznych i włókien szklanych sprawia, że można otrzymać płyty o różnej fakturze i zróżnicowanych kształtach. Beton zbrojony włóknem szklanym można barwić w masie, dzięki temu paleta barw jest bardzo szeroka.

Do czego wykorzystuje się beton GRC (GFRC)?

Beton zbrojony włóknem szklanym ma bardzo duże możliwości zastosowania. Powstają z niego:

→ elementy wyposażenia wnętrz: brodziki, wanny, obudowy wanien;

→ parapety;

→ elementy małej architektury ogrodowej;

→ płyty chodnikowe;

→ ekrany akustyczne kolejowe i drogowe.

Jak wykańcza się powierzchnię elementów z betonu GRC?

Przede wszystkim wszystkie elementy, które powstają z tego rodzaju betonu architektonicznego zabezpieczane są przed wilgocią. Płyty elewacyjne z betonu GRC / GFRC zabezpiecza się także specjalistycznym preparatem, który pozwala w razie zniszczenia elewacji przez graffiti łatwo ją umyć. Powierzchnia elementów z betonu GRC może być wykończona bardzo różnie. Końcowy produkt może mieć powierzchnię błyszczącą lub matową. Plusem płyt elewacyjnych oraz okładzin ściennych i podłogowych wykonanych z betonu GRC jest możliwość pomalowania ich na dowolnie wybrany kolor – kiedy stary kolor nam się znudzi nie musimy wymieniać żadnych elementów na nowe.

Cechy betonu GRC / GFRC

Beton architektoniczny zbrojony włóknem szklanym ma wiele zalet. Może być używany na zewnątrz, gdyż jedną z cech, która go wyróżnia jest mrozoodporność. Do tego beton GRC jest odporny na ścieranie – stąd też może być używany nie tylko na podłogi, ale także płyty chodnikowe. Jest bardzo estetyczny i oczywiście niezwykle trwały. Cena tego produktu nie jest wysoka. Szczególnie jeśli zamówienie wykonuje się bezpośrednio u producenta – zapraszamy do kontaktu.

Wysoka jakość, trwałość, duże walory estetyczne, szerokie możliwości wykorzystania, dobra cena – to najważniejsze cechy, którymi wyróżnia się beton architektoniczny GRC.